News

Центр громадських консультацій у Локачах допомагає налагоджувати владно-громадський діалог

Wed, 07.08.24

Працювати над налагодженням владно-громадського діалогу можна в різних площинах. Один з перевірених і ефективних способів – це зустрічі та пряма комунікація. І часто на цьому етапі виникає запитання: а де ж можна зустрітись, аби жителі почувались на рівних з представниками влади і не відчували тиску владних кабінетів?

Ми активно підтримуємо відкриття просторів, де всі учасники почуватимуться невимушено та говоритимуть чесно. Адже, погодьтесь, у кабінеті селищного голови чи у сесійній залі такої атмосфери досягнути складно.

Для того, щоб створити такий майданчик, у Локачинській громаді в рамках проєкту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» започаткували діяльність Центру громадських консультацій та комунікацій. Хоч офіційне відкриття ще попереду, але за чотири місяці у Центрі встигли провести чимало заходів, зокрема, тих, які передбачали участь влади та громадськості. Вже є позитивні відгуки, а також з’явились постійні відвідувачі. І це показує, наскільки такого Центру Локачинській громаді бракувало.

Про усі нюанси відкриття цього простору та про плани на подальший розвиток – читайте у нашій статті.

Ідея створити у Локачах Центр громадських консультацій виникла ще в 2023 році. У цей час за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у громаді розробляли важливий документ – стратегію розвитку. Тоді, розповідає заступник Локачинського селищного голови Тарас Хом’як, стало очевидно: треба розвивати співпрацю з активними жителями та працювати над налагодженням діалогу.

«Коли Волинський Інститут Права розпочав проєкт щодо вдосконалення владно-громадської комунікації у громадах, ми зрозуміли, що саме це – наш шанс і що ми зможемо реалізувати нашу ідею. Крім того, ми взяли участь у конкурсі і отримали можливість закупити обладнання для створеного Центру. Знаєте, часто гарним ідеям не вистачає якогось поштовху. А цей конкурс став саме тим поштовхом, який дозволив нам все реалізувати», – ділиться Тарас Хом’як.

До відкриття Центру підійшли грунтовно. Для цього Волинський Інститут Права організував зустрічі з іншими громадами, аби Локачинська селищна рада змогла перейняти досвід. Зокрема, відбулась зустріч з представниками Зимнівської громади. Зібравши всю інформацію, у громаді взялись за безпосереднє втілення задуманого. Вирішили відкрити простір на базі бібліотеки у центрі селища.

«У нашій бібліотеці люди почуваються, як вдома, – пояснює вибір локації директорка публічної бібліотеки Людмила Мариняк. – Те, що Центр створили саме на базі бібліотеки – абсолютно виправдано, адже у наших працівників є великий досвід спілкування з людьми. Ми часто проводимо різноманітні заходи і в нас вже є напрацьований досвід».

Тарас Хом’як додає: «Ми бачили, що цей простір у бібліотеці подобається жителям. Люди охочіше йдуть на контакт саме тут, а не у владних кабінетах селищної ради. Це показало життєздатність цього простору».

У тестовому режимі Центр запрацював наприкінці березня. Працівники бібліотеки одразу включились у роботу і почали організовувати заходи різного спрямування. Тут проводили навчання з домедичної допомоги, надавали консультації з питань діджиталізації. Великий інтерес викликали серії зустрічей з журналістами, а також навчання з медіаграмотності. 

«Видання Район.Локачі провело вже три заходи у форматі «Усний репортаж». Як представниця організаторів цього заходу я дуже рада, що є таке місце, де можна зібрати людей для навчання та інформування. Жителі громади мають змогу навчитися, як вберегтися від фейків і шахраїв та дізнаватись правду з уст журналістів про реалії війни», – зазначає редакторка видання Район.Локачі Аліна Бохотниця.

Відбувались також зустрічі влади та громадськості. Зокрема, провели зустріч жителів з представниками влади щодо створення ОСББ, консультацію представників департаменту агропромислового розвитку Волинської ОДА. Також декілька заходів провели представники центру зайнятості, які дали відповіді на актуальні питання щодо працевлаштування.

Невдовзі у Центрі відбудеться ще одна зустріч – цього разу обговорюватимуть питання оптимізації освітньої мережі.

«У жителів є зацікавлення, щоб зустрічатися з владою та спільно вирішувати питання. Ми спостерігаємо значну активність мешканців громади. Зокрема, деякі жителі вже декілька разів були на всіх цих подіях», – зауважує локальна координаторка проєкту Ілона Веремчук.

Для того, аби працювати ефективно, треба розуміти глобальну мету та мати чітку візію, як її досягнути. Тож наприкінці квітня у селищній раді провели стратсесію щодо роботи Центру. Фасилітувала зустріч тренерка Віта Костюк. За її допомоги робоча група сформувала бачення роботи Центру на роки вперед, а також склала план дій, як втілити все задумане. Завдяки продуманій дорожній карті працівники Центру розуміють, як правильно рухати справу вперед.

Відкриття Центру дало результати не лише у плані покращення владно-громадської комунікації та розширення можливостей для проведення дозвілля у селищі, а й дало поштовх розвивати громадський сектор. Так у Локачах створили громадську організацію ЛОК – вона працюватиме у сфері культури та інклюзивності. 

«До того у нас не було ні майданчика, ні можливості створити таку ГО, бо не було таких обставин, які могли б об’єднати людей навколо цієї ідеї. Але після відкриття Центру створення ГО – це був подальший логічний крок. Ми як селищна рада сприяти будемо у всьому: починаючи від надання приміщення та закінчуючи в допомозі написання грантових заявок. Ми готові надати всю допомогу, щоб організація була дієвою», – зазначає Тарас Хомяк.

Також додає: досвід роботи Центру планують імплементувати і в старостинських округах. У планах – створити подібні простори на базі сільських бібліотек. Адже приклад роботи Центру в Локачах показав: комунікація і зустрічі з громадськістю – це важливий процес у налагодженні довіри та якісної співпраці між владою та жителями.

«Секрет взаємодії з населенням – тільки комунікація. Коли ти з населенням говориш як про здобутки, так і про проблеми, то набагато все краще сприймається. Де є недосказаність, виникають всілякі домисли. Де є інформаційний вакуум, хочеться щось придумати. Тому ми стараємось на базі Центру цей вакуум заповнити, щоб люди мали чітку та достовірну інформацію. Окрім комунікації, ефективнішого зараз немає нічого», – підсумував Тарас Хомяк.

Цей матеріал створено ГО «Волинський Інститут Права» в рамках гранту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині», який став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Підписуйтесь на наші соцмережі:

Facebook: https://www.facebook.com/VolynskyyInstytutPrava

Instagram:

https://www.instagram.com/vol.vip/

Telegram:

https://t.me/VIPLutsk

 

News

Wed, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Tue, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

Wed, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Fri, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Mon, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Fri, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Wed, 28.08.24
«Відчувати, що ти не один». Як у Торчинській громаді підтримують військовослужбовців та їхні родини

Завдяки ефективній адвокаційній кампанії, проведеній ГО «Чарівне янголятко», у громаді організували низку заходів для родин військовослужбовців, а також ініціювали прийняття програми підтримки військових та їхніх родин на 2025 та 2026 роки.

Mon, 19.08.24
У Турійську та Камені-Каширському провели фокус-групові дослідження

Волинський Інститут Права досліджує думку жителів щодо стану владно-громадської співпраці у громадах.