News

Як на Волині юристи допомагають людям долати виклики війни

Thu, 02.03.23

“Нас дуже часто питають чи справді ми допомагаємо безкоштовно”, - Керівниця Волинського Інституту Права Ірина Гайдучик розповіла глядачам телеканалу ГІТ про те, як на Волині працює “Безплатна юридична допомога”.

Проєкт розпочав роботу в жовтні 2022 року як відповідь на виклики повномасштабного вторгнення. Команда Волинського Інституту Права реалізує його спільно з Данською радою у справах біженців (DRC).

 

 

“Наші цільові групи, кому ми можемо надавати безплатну допомогу, це люди, які постраждали від війни. До цієї категорії ми можемо віднести практично кожного українця. Зрозуміло, що фокус у нас спрямований на ВПО. Але ми намагаємося допомогти всім, хто до нас звертається, хто цього потребує”, - розповідає Ірина Гайдучик.

Робота не обмежується лише консультуванням бенефіціарів (так називають людей, які звертаються за допомогою). Юристи також допомагають готувати необхідні документи, звернення, заяви чи позови. Однак вони усе це роблять без представництва в суді.

Керівниця проєкту розповіла, що в них є кабінет постійної консультації, який працює в Луцьку. Там впродовж робочого дня є юрист, до якого можна прийти і проконсультуватися особисто. Це приміщення надав Департамент соціальної політики Луцької міської ради. Воно у РАЦСі і це дуже зручна локація. 

Також вона розповіла і про головний страх бенефіціарів: “Багато запитань про те, чи справді це безкоштовно. Так - це справді безкоштовна правова допомога. У нас працюють чотири юристи. Це люди, які мають досвід роботи зі справами різної складності і вони сьогодні готові допомагати кожному”. 

 

Юридична консультація для підприємців у Володимирі

 

На початку фокус діяльності команди був зосереджений на внутрішньо переміщених особах, тому, каже Ірина, чимало звернень стосуються відновлення втрачених документів, або ж певної процедури стосовно втраченого чи пошкодженого майна. Також є багато питань, які стосуються пенсійного або соціального забезпечення, дуже актуальне питання комунальних платежів: “Ми, наприклад, консультуємо людей, які нині проживають в прихистках на Волині, а їм нараховується плата за тепло і інші послуги там, за домівки, які вони були змушені покинути через війну”. Частим також є питання щодо процедури по зниклих безвісти на окупованих територіях чи територіях, де ведуться активні бойові дії. 

“Зараз ми все більший акцент робимо на військовослужбовцях і їхніх сім'ях. Але наголошу, що не лише ВПО і військовослужбовці, а кожен волинянин має можливість звернутися за консультацією. Зрозуміло, що з огляду на те, що у нас є приставка “люди, які постраждали від війни”, то ми не можемо брати якісь дуже особисті справи, такі як розлучення, для прикладу. Ми говоримо більше про ті речі, які є реакцією на виклики і загрози, які зараз є в Україні”, - наголошує керівниця Волинського Інституту Права.

Для ефективної роботи важлива доступність. Тому в роботі проєкту використовують усі доступні канали, щоб людям було максимально зручно звертатися за юридичною допомогою.

“Часто проводимо виїздні консультації в прихистках. Ми збираємо запитання від мешканців, приїжджаємо з юристами туди і вже безпосередньо на місцях консультуємо чи збираємо необхідні документи, щоб можна було в подальшому їх опрацьовувати. Також ми проводимо і так звані пасивні консультації. Маємо сторінку в Фейсбуці “Безкоштовна юридична допомога_Волинь”, де постійно інформуємо про важливі законодавчі зміни, пояснюємо актуальні теми”, - розповіла Ірина Гайдучик. 

Однак чи не найзручнішим способом комунікації є безкоштовна гаряча лінія і можливість телефонувати/писати на месенджери (Viber і Telegram).

Очільниця громадської організації також додала: “Волинський Інститут Права працює вже 13 років і має величезний досвід у реалізації соціальних проєктів. Тож ми не могли стояти осторонь тих викликів, які нині постали перед українцями. Ми реалізуємо проєкт спільно із Данською радою у справах біженців на території Волині, але є такі ж ініціативи і в інших областях. Тому, якщо звертаються люди з іншої області, то ми можемо перенаправити до наших колег”.

 

Сконтактувати з юристами проєкту за телефонами гарячої лінії:

0800 408 100 (дзвінки в межах України безкоштовні);

067 110 36 42 (є Viber і Telegram);

067 1209140 (є Viber і Telegram);

067 108 50 66 (є Viber і Telegram).

Дзвінки приймаються у понеділок-п’ятницю з 9:30 до 17:00.

Також можна відвідати громадську приймальню та особисто поспілкуватися з юристами. Прийом здійснюється з 9:30 до 17:00 (понеділок-п’ятниця) за адресою: проспект Соборності, 18 (філія № 1 департаменту соціальної політики Луцької міської ради.

News

Wed, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

Fri, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Wed, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Tue, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

Wed, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Fri, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Mon, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Fri, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.