News

Як Ківерцівська громада впровадила інструмент публічних онлайн-консультацій з жителями

Fri, 05.07.24

Як налагодити порозуміння між владою і громадськістю? Більше комунікувати з жителями та залучати їх до прийняття рішень за допомогою зручних та прозорих інструментів.

 

Саме тому в Ківерцівській громаді у рамках проєкту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» взялися впроваджувати інструмент публічних онлайн-консультацій. Він дасть змогу міськраді обговорювати з громадянами важливі питання та збирати чіткі пропозиції. Перша консультація передбачає залучення жителів до обговорення Статуту громади, однак у подальшому обговорювати з жителями планують не лише програмні документи, а й, наприклад, перейменування вулиць.

Про те, як Ківерцівська громада втілює проєкт, читайте у статті.

Однією з найпоширеніших проблем у багатьох громадах є брак порозуміння між владою та жителями. Громадськість вважає, що влада приймає рішення без урахування думки мешканців, а влада натомість нарікає на відсутність конструктивних пропозицій та пасивність громадян.

Цю проблему визнали учасники фокус-груп, проведених у Ківерцівській громаді на початку вересня. Згодом під час діалогових заходів вдалось визначити перший крок, щоб вирішити цю проблему: впровадити у громаді інструмент публічних консультацій.

«Ми довго консультувалися з представниками Волинського Інституту Права та залученими експертами. Визначили, що для нас цей інструмент буде базовим, який хотілось би апробувати у громаді, аби покращити взаємодію між владою та жителями», – зазначає локальна координаторка проєкту Анастасія Дем’янчук.

Онлайн-інструмент має чимало переваг, переконана головна спеціалістка з проєктної діяльності Ківерцівської міськради Ольга Матвійчук.

«Ми навчились жити і розвиватись завдяки онлайн-інструментам, перспективи стали ширшими, а можливості – більшими. Колись для обговорень важливих питань проводили збори, потім громадські обговорення, куди приходили мешканці громади. Але потім у зв’язку з пандемією ми навчились працювати онлайн. Це дуже зручно, бо часто люди через зайнятість на роботі або через інші життєві обставини не можуть бути присутні на громадських обговореннях офлайн. А онлайн-консультації – це зручно. Будь-який мешканець громади може долучитись, авторизуватись на сайті та запропонувати своє рішення», – зазначає посадовиця.

Після проведення фокус-груп та консультаційних зустрічей вирішили створити комітет співпраці. Туди увійшли профільні заступники, секретар міської ради, проєктна менеджерка громади і представники громадських організацій. Усі взялися вивчати досвід інших громад. Так, до прикладу, 2 квітня у форматі онлайн працівники Ківерцівської міськради зустрілись із колегами з Рокитнівської громади, де публічні консультації активно використовують впродовж тривалого часу.

24 травня відбулося навчання, яке провела національна модераторка платформи е-демократії E-DEM Ірина Стасюк. Вона розповіла, як ефективно впровадити публічні консультації, як заохочувати мешканців до обговорень та запропонувала декілька вправ, аби учасники самостійно склали перелік майбутніх тем для консультацій з громадськістю.

«Навчання з Іриною Стасюк було інформативне, ми дуже задоволені. Завдяки цьому тренінгу ми більше дізнались про можливості платформи E-Dem та як завдяки цьому інструменту можна чути думку людей», – пригадує Ольга Матвійчук.

Паралельно у громаді працювали над створенням необхідної документальної бази. Після декількох місяців роботи напрацювали положення про публічні електронні консультації з громадськістю. Документ винесли на чергову сесію, і депутати його затвердили.

Тож у червні запустили першу публічну консультацію – мешканців закликали ознайомитись з проєктом Статуту громади та написати свої пропозиції. На цьому етапі, відзначають локальні координаторки проєкту, вкрай важливим є інформування громадян, адже мешканці ще незнайомі з цим інструментом і  потрібно їм постійно пояснювати, як працює і чому це потрібно. 

«Ми як координаторки ведемо інформаційну кампанію, точково пояснюємо жителям призначення цих консультацій та чому важливо до них долучатись», – зазначає Анастасія Дем’янчук. 

У подальшому тематика питань для консультацій розширюватиметься, планують у міськраді.

«У нас є генеральні плани від архітекторів, від земельників, громадські слухання по регуляторних актах, питання перейменувань вулиць чи навчальних закладів. За потребою будемо використовувати цей інструмент. Завдяки йому можна уникнути безплідних сварок, а лише збирати аргументовану позицію мешканців, зареєстрованих у нашій громаді», – переконана Ольга Матвійчук.

Запровадження публічних консультацій – лише перший із багатьох кроків, які необхідно зробити, щоб сформувати довіру між владою та громадськістю. Для того, аби налагодити це порозуміння, треба, щоб ці кроки були послідовними та системними. І хоч Ківерцівська громада перебуває лише на початку цього шляху, відчуваються певні зрушення, каже локальна координаторка проєкту Ірина Корнелюк.

«Я помітила, що влада набагато краще йде на контакт, набагато активніше включається у процес, якщо порівнювати з першою фокус-групою, проведеною 1 вересня. З’являється розуміння, що застосовуючи прозорі та зрозумілі інструменти для комунікації з громадою буде більше порозуміння і не буде нарікань, що влада все сама вирішує і ні в кого нічого не запитує», – підсумовує вона.

Цей матеріал створено ГО «Волинський Інститут Права» в рамках гранту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Підписуйтесь на наші соцмережі:

Facebook: https://www.facebook.com/VolynskyyInstytutPrava

Instagram: https://www.instagram.com/vol.vip/

Telegram: https://t.me/VIPLutsk

News

Thu, 10.04.25
Як об’єднуватись для вирішення проблем? У Камені-Каширському відбувся тренінг

Учасники тренінгу дізнались, як створити у громаді орган самоорганізації населення та для чого це потрібно.

Thu, 10.04.25
Творити зміни значно легше разом: про що йшлося на тренінгу Волинського Інституту Права у Турійській громаді

Учасники та учасники з'ясували, які є способи самоорганізації жителів у громаді та як створювати громадські організації.

Thu, 27.03.25
Рушії змін. Відбулось п’яте, рекордне звітування громадського сектору Волині

Цьогоріч у заході взяли участь 23 громадські організації – це найбільша кількість учасників за всю шестирічну історію звітування.

Mon, 24.03.25
У селі Радовичі Турійської громади відбувся тренінг для активних жителів

Тренер Андрій Токарський розповів, як використовувати інструменти участі та головне – як вибудовувати успішну владно-громадську співпрацю.

Fri, 21.03.25
Як бути почутими? У селі Воєгоща на Камінь-Каширщині відбувся тренінг «Я можу впливати»

Учасники та учасниці поповнили свої знання на тему розвитку владно-громадської співпраці.

Fri, 07.03.25
Представники влади та громадськості вирішували, як можна посилити співпрацю у контексті роботи з молоддю

Учасники зустрічі запропонували новий формат співпраці – спільне планування, а також створення експертної ради.

Thu, 27.02.25
Спільні рішення для розвитку: як громади Волині успішно відновлюють бюджет участі

У нашому новому матеріалі розповідаємо про те, які громади відновили бюджет участі після повномасштабного вторгнення та як відкоригували його, аби задовольнити нові запити громадськості.

Tue, 04.02.25
У Турійську відбувся тренінг для активних жителів «Як я можу впливати?»

У заході взяли участь 15 учасників та учасниць, які хочуть більше знати про те, як працює місцеве самоврядування та який вклад жителі можуть вносити у розвиток своєї громади.