Новини

Як Ківерцівська громада впровадила інструмент публічних онлайн-консультацій з жителями

Пт, 05.07.24

Як налагодити порозуміння між владою і громадськістю? Більше комунікувати з жителями та залучати їх до прийняття рішень за допомогою зручних та прозорих інструментів.

 

Саме тому в Ківерцівській громаді у рамках проєкту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» взялися впроваджувати інструмент публічних онлайн-консультацій. Він дасть змогу міськраді обговорювати з громадянами важливі питання та збирати чіткі пропозиції. Перша консультація передбачає залучення жителів до обговорення Статуту громади, однак у подальшому обговорювати з жителями планують не лише програмні документи, а й, наприклад, перейменування вулиць.

Про те, як Ківерцівська громада втілює проєкт, читайте у статті.

Однією з найпоширеніших проблем у багатьох громадах є брак порозуміння між владою та жителями. Громадськість вважає, що влада приймає рішення без урахування думки мешканців, а влада натомість нарікає на відсутність конструктивних пропозицій та пасивність громадян.

Цю проблему визнали учасники фокус-груп, проведених у Ківерцівській громаді на початку вересня. Згодом під час діалогових заходів вдалось визначити перший крок, щоб вирішити цю проблему: впровадити у громаді інструмент публічних консультацій.

«Ми довго консультувалися з представниками Волинського Інституту Права та залученими експертами. Визначили, що для нас цей інструмент буде базовим, який хотілось би апробувати у громаді, аби покращити взаємодію між владою та жителями», – зазначає локальна координаторка проєкту Анастасія Дем’янчук.

Онлайн-інструмент має чимало переваг, переконана головна спеціалістка з проєктної діяльності Ківерцівської міськради Ольга Матвійчук.

«Ми навчились жити і розвиватись завдяки онлайн-інструментам, перспективи стали ширшими, а можливості – більшими. Колись для обговорень важливих питань проводили збори, потім громадські обговорення, куди приходили мешканці громади. Але потім у зв’язку з пандемією ми навчились працювати онлайн. Це дуже зручно, бо часто люди через зайнятість на роботі або через інші життєві обставини не можуть бути присутні на громадських обговореннях офлайн. А онлайн-консультації – це зручно. Будь-який мешканець громади може долучитись, авторизуватись на сайті та запропонувати своє рішення», – зазначає посадовиця.

Після проведення фокус-груп та консультаційних зустрічей вирішили створити комітет співпраці. Туди увійшли профільні заступники, секретар міської ради, проєктна менеджерка громади і представники громадських організацій. Усі взялися вивчати досвід інших громад. Так, до прикладу, 2 квітня у форматі онлайн працівники Ківерцівської міськради зустрілись із колегами з Рокитнівської громади, де публічні консультації активно використовують впродовж тривалого часу.

24 травня відбулося навчання, яке провела національна модераторка платформи е-демократії E-DEM Ірина Стасюк. Вона розповіла, як ефективно впровадити публічні консультації, як заохочувати мешканців до обговорень та запропонувала декілька вправ, аби учасники самостійно склали перелік майбутніх тем для консультацій з громадськістю.

«Навчання з Іриною Стасюк було інформативне, ми дуже задоволені. Завдяки цьому тренінгу ми більше дізнались про можливості платформи E-Dem та як завдяки цьому інструменту можна чути думку людей», – пригадує Ольга Матвійчук.

Паралельно у громаді працювали над створенням необхідної документальної бази. Після декількох місяців роботи напрацювали положення про публічні електронні консультації з громадськістю. Документ винесли на чергову сесію, і депутати його затвердили.

Тож у червні запустили першу публічну консультацію – мешканців закликали ознайомитись з проєктом Статуту громади та написати свої пропозиції. На цьому етапі, відзначають локальні координаторки проєкту, вкрай важливим є інформування громадян, адже мешканці ще незнайомі з цим інструментом і  потрібно їм постійно пояснювати, як працює і чому це потрібно. 

«Ми як координаторки ведемо інформаційну кампанію, точково пояснюємо жителям призначення цих консультацій та чому важливо до них долучатись», – зазначає Анастасія Дем’янчук. 

У подальшому тематика питань для консультацій розширюватиметься, планують у міськраді.

«У нас є генеральні плани від архітекторів, від земельників, громадські слухання по регуляторних актах, питання перейменувань вулиць чи навчальних закладів. За потребою будемо використовувати цей інструмент. Завдяки йому можна уникнути безплідних сварок, а лише збирати аргументовану позицію мешканців, зареєстрованих у нашій громаді», – переконана Ольга Матвійчук.

Запровадження публічних консультацій – лише перший із багатьох кроків, які необхідно зробити, щоб сформувати довіру між владою та громадськістю. Для того, аби налагодити це порозуміння, треба, щоб ці кроки були послідовними та системними. І хоч Ківерцівська громада перебуває лише на початку цього шляху, відчуваються певні зрушення, каже локальна координаторка проєкту Ірина Корнелюк.

«Я помітила, що влада набагато краще йде на контакт, набагато активніше включається у процес, якщо порівнювати з першою фокус-групою, проведеною 1 вересня. З’являється розуміння, що застосовуючи прозорі та зрозумілі інструменти для комунікації з громадою буде більше порозуміння і не буде нарікань, що влада все сама вирішує і ні в кого нічого не запитує», – підсумовує вона.

Цей матеріал створено ГО «Волинський Інститут Права» в рамках гранту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Підписуйтесь на наші соцмережі:

Facebook: https://www.facebook.com/VolynskyyInstytutPrava

Instagram: https://www.instagram.com/vol.vip/

Telegram: https://t.me/VIPLutsk

Новини

Волинський Інститут Права розпочинає новий проєкт спільно з Турійською та Камінь-Каширською громадами
Вт, 23.07.24
Волинський Інститут Права розпочинає новий проєкт спільно з Турійською та Камінь-Каширською громадами

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження» працюватимемо над розробкою Статутів громад та посиленням владно-громадської співпраці.

Жінка та місцеве самоврядування: яка її роль у стійкості та відбудові локальних громад
Чт, 18.07.24
Жінка та місцеве самоврядування: яка її роль у стійкості та відбудові локальних громад

Переказуємо, про що говорили спікерки на панельній дискусії в рамках форуму «Рушій невтраченої демократії».

«Від нас залежить, якими будуть наші громади». У Луцьку відбувся форум «Рушій невтраченої демократії»
Пн, 15.07.24
«Від нас залежить, якими будуть наші громади». У Луцьку відбувся форум «Рушій невтраченої демократії»

На дводенному міжрегіональному форумі зібрались понад сто учасників, які обговорили, як розвивати локальну демократію в умовах повномасштабного вторгнення.

Як Шацька громада розвиває туризм спільно з місцевим бізнесом та громадським сектором
Пт, 05.07.24
Як Шацька громада розвиває туризм спільно з місцевим бізнесом та громадським сектором

У громаді хочуть вивести на новий рівень туристичну галузь, аби без проблем приймати велику кількість туристів та створити впізнаваний бренд Шацької громади. Яким чином це хочуть втілити – читайте у статті.

Як Ківерцівська громада впровадила інструмент публічних онлайн-консультацій з жителями
Пт, 05.07.24
Як Ківерцівська громада впровадила інструмент публічних онлайн-консультацій з жителями

Інструмент повинен забезпечити широке долучення жителів до процесу прийняття рішень та налагодити владно-громадський діалог. Про те, як громада розпочала роботу в цьому напрямі, читайте у статті.

Володимир-Волинська громада працює над творенням нової ветеранської політики
Ср, 03.07.24
Володимир-Волинська громада працює над творенням нової ветеранської політики

Мета проєкту – зробити так, щоб після повернення у цивільне життя учасникам бойових дій було максимально комфортно проживати у Володимир-Волинській громаді,

Перші успіхи Офісу розвитку Боратинської громади
Пт, 28.06.24
Перші успіхи Офісу розвитку Боратинської громади

Офіс створили наприкінці січня із масштабною метою – створити у громаді потужну мережу проєктних менеджерів. Про те, як Офіс впевнено йде до цього шляху, читайте у матеріалі.

Як працює рада взаємодії з питань освіти: досвід Горохівської громади
Вт, 25.06.24
Як працює рада взаємодії з питань освіти: досвід Горохівської громади

Рада взаємодії з питань освіти у Горохівській громаді стала платформою, де вчителі, представники батьків та місцевого самоврядування спільно напрацьовують рішення, щоб реформувати сферу освіти.