News

Спільна справа. Як пекарня в Голобах гуртує людей

Sun, 01.10.23

Інтеграція ВПО в нові громади – це соціальний процес, але в Голобах зуміли його зробити, як би це дивно не звучало, ще соціальнішим. Для того, щоб об’єднати людей тут вирішили створити пекарню. Громадська організація «Центр сімейної культури» започаткувала проєкт «Традиції об'єднують», в рамках якого закупили обладнання і почали творити магію згуртування.

Важливо, що фокус активістів тут був не тільки на переселенцях, бо ж цей процес повинен бути двостороннім. Тож до всіх заходів долучалися як ВПО, так і постійні жителі громади. Разом, пліч-о-пліч вони випікали хліб, дізнавалися щось нове про традиції, допомагали одне одному та веселилися, бо веселощів впродовж усього цього процесу було чимало. Однак, про все по черзі.

У червні ГО «Центр сімейної культури» подалися на конкурс малих ґрантів для малих громад Волині, який проводив Волинський Інститут Права за підтримки Київського Діалогу. І вони стали одними з чотирьох переможців. Отримавши «зелене світло» команда почала роботу над втіленням проєкту. За три місяці їм вдалося провести три кулінарні майстер-класи, тематичний захід, під час якого учасників знайомили з традиціями регіону, і підсумували всі отримані навички вечорницями, які стали фінальним заходом і зібрали півсотні людей.

 

 

Напевно, найбільшою частиною всього проєкту були саме майстер-класи. Усі вони відбувалися в Голобському центрі сімейної культури, де облаштували пекарню. Оскільки з кожного майстер-класу було чимало випічки, то організатори вирішили додати ще одну соціальну складову проєкту – більшу частину готової продукції вони роздавали внутрішньо переміщеним особам і людям похилого віку, які мешкають в громаді та потребують матеріальної допомоги.

Організатори наголошують, що важливою складовою проєкту було те, що учасники не просто вчилися пекти бездріжджовий хліб, печиво чи піцу, а й знайомилися між собою, знаходили точки дотику та розбивали ту стіну страху, яка часом існує між переселенцями та місцевими.

«Мені подобається ідея таких заходів. Сюди приходять люди відкриті до чогось нового. В теперішніх умовах багато хто сидить закритий в якісь своїй мушлі і що вони бачать? А тут і нові навички, і спілкування. Ми тут поїли смачно, пощебетали, пройшлися і настрій у всіх покращився. Варто робити такі заходи, щоб люди приходили до спільної справи. Це породжує спільність», – ділиться враженнями кулінарка Ірина Токарчук, яка проводила майстер-класи з випікання бездріжджового хліба.

Саме традиції є маркером спільності, переконана керівниця проєкту Юлія Франчук: «Ми спочатку думали про кондитерські майстер-класи. Але зійшлись на тому, що потрібно відновлювати традиції, бо нині на це є великий запит. Тож вирішили, що бездріжджовий хліб – саме те, що потрібно. Плюс, це ще про екологічність і здорове харчування».

І схоже, що з вибором теми таки не прогадали, адже охочих долучитись було чимало.

«В нас у планах і далі продовжувати такі майстер-класи, бо є попит серед жителів громади та внутрішньо переміщених осіб. Навіть оголошення не треба давати, щоб прийшла потрібна кількість людей, а це щоразу 15-16 чоловік», – пояснює Юлія Франчук.

Вона додає, що хоч проєкт і завершився, але пекарня працюватиме й далі, бо вона стала невеличким центром згуртування громади. В планах і далі роздавати більшу частину продукції тим, хто цього потребує, однак, думають над тим, аби налагодити і продаж, щоб була змога продовжити функціонування пекарні – оплачувати комунальні послуги та закуповувати сировину.

 

 


Матеріал підготовлено у рамках проєкту Київський Діалог: Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив, орієнтованих на реформи, що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» у партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

 

News

Fri, 19.04.24
Яких інтеграційних заходів потребують ВПО на третьому році війни

Волинський Інститут Права поспілкувався із ВПО, які мешкають у різних регіонах Волині, представниками громадських організацій та влади, аби з’ясувати відповідь на питання: яких інтеграційних заходів потребують внутрішньо переміщені особи.

Tue, 09.04.24
У Горохові відбулися інтеграційні заходи для ВПО та місцевих жителів

Протягом двох днів, 4 і 5 квітня, учасники активно проводили дозвілля та спілкувались на важливі соціальні теми, зокрема, інтеграцію ВПО у активне життя громади.

Thu, 04.04.24
Як працюють на Волині ради з питань внутрішньо переміщених осіб

На Волині почали активно створювати ради внутрішньо переміщених осіб. Чим вони займаються, з якими проблемами стикаються та як можна покращити їхню роботу? Розбирались у цих питаннях.

Tue, 02.04.24
Майстер-клас, кіноперегляд і арт-терапія: яким був «Разом-фест» у Нововолинську

Волинський Інститут Права організував заходи для ВПО та постійних жителів громади. Головною темою, яка об'єднала всі події, було питання інтеграції ВПО у життя громади.

Tue, 05.03.24
Як співпраця влади з жителями сприяє розвитку громади

Відбувся другий модуль «Школи співпраці між громадянами та владою» для представників влади та активістів з десяти громад Волині

Tue, 27.02.24
Провідні громадські організації Волині розповіли про те, що зробили в 2023 році

26 лютого 2024 року провідні ОГС Волинської області прозвітували за роботу в 2023-му році. Вони розповіли про успіхи, зміни та свої фінанси

Tue, 27.02.24
Оголошено переможців конкурсу малих адвокаційних грантів

У Луцьку відбулася настановча зустріч для переможців конкурсу малих адвокаційних грантів, який провів Волинський Інститут Права

Tue, 20.02.24
«Школа взаємодії влади та громади»: Представники десяти волинських громад вчилися співпрацювати задля розвитку

Упродовж двох днів у Луцьку посадовці та активісти вчилися працювати разом задля розвитку своїх громад. 16-17 лютого 2024 року відбувся перший модуль «Школи взаємодії влади та громади», організований Волинським Інститутом Права за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»