News

Спільна справа. Як пекарня в Голобах гуртує людей

Sun, 01.10.23

Інтеграція ВПО в нові громади – це соціальний процес, але в Голобах зуміли його зробити, як би це дивно не звучало, ще соціальнішим. Для того, щоб об’єднати людей тут вирішили створити пекарню. Громадська організація «Центр сімейної культури» започаткувала проєкт «Традиції об'єднують», в рамках якого закупили обладнання і почали творити магію згуртування.

Важливо, що фокус активістів тут був не тільки на переселенцях, бо ж цей процес повинен бути двостороннім. Тож до всіх заходів долучалися як ВПО, так і постійні жителі громади. Разом, пліч-о-пліч вони випікали хліб, дізнавалися щось нове про традиції, допомагали одне одному та веселилися, бо веселощів впродовж усього цього процесу було чимало. Однак, про все по черзі.

У червні ГО «Центр сімейної культури» подалися на конкурс малих ґрантів для малих громад Волині, який проводив Волинський Інститут Права за підтримки Київського Діалогу. І вони стали одними з чотирьох переможців. Отримавши «зелене світло» команда почала роботу над втіленням проєкту. За три місяці їм вдалося провести три кулінарні майстер-класи, тематичний захід, під час якого учасників знайомили з традиціями регіону, і підсумували всі отримані навички вечорницями, які стали фінальним заходом і зібрали півсотні людей.

 

 

Напевно, найбільшою частиною всього проєкту були саме майстер-класи. Усі вони відбувалися в Голобському центрі сімейної культури, де облаштували пекарню. Оскільки з кожного майстер-класу було чимало випічки, то організатори вирішили додати ще одну соціальну складову проєкту – більшу частину готової продукції вони роздавали внутрішньо переміщеним особам і людям похилого віку, які мешкають в громаді та потребують матеріальної допомоги.

Організатори наголошують, що важливою складовою проєкту було те, що учасники не просто вчилися пекти бездріжджовий хліб, печиво чи піцу, а й знайомилися між собою, знаходили точки дотику та розбивали ту стіну страху, яка часом існує між переселенцями та місцевими.

«Мені подобається ідея таких заходів. Сюди приходять люди відкриті до чогось нового. В теперішніх умовах багато хто сидить закритий в якісь своїй мушлі і що вони бачать? А тут і нові навички, і спілкування. Ми тут поїли смачно, пощебетали, пройшлися і настрій у всіх покращився. Варто робити такі заходи, щоб люди приходили до спільної справи. Це породжує спільність», – ділиться враженнями кулінарка Ірина Токарчук, яка проводила майстер-класи з випікання бездріжджового хліба.

Саме традиції є маркером спільності, переконана керівниця проєкту Юлія Франчук: «Ми спочатку думали про кондитерські майстер-класи. Але зійшлись на тому, що потрібно відновлювати традиції, бо нині на це є великий запит. Тож вирішили, що бездріжджовий хліб – саме те, що потрібно. Плюс, це ще про екологічність і здорове харчування».

І схоже, що з вибором теми таки не прогадали, адже охочих долучитись було чимало.

«В нас у планах і далі продовжувати такі майстер-класи, бо є попит серед жителів громади та внутрішньо переміщених осіб. Навіть оголошення не треба давати, щоб прийшла потрібна кількість людей, а це щоразу 15-16 чоловік», – пояснює Юлія Франчук.

Вона додає, що хоч проєкт і завершився, але пекарня працюватиме й далі, бо вона стала невеличким центром згуртування громади. В планах і далі роздавати більшу частину продукції тим, хто цього потребує, однак, думають над тим, аби налагодити і продаж, щоб була змога продовжити функціонування пекарні – оплачувати комунальні послуги та закуповувати сировину.

 

 


Матеріал підготовлено у рамках проєкту Київський Діалог: Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив, орієнтованих на реформи, що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» у партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

 

News

Wed, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

Fri, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Wed, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Tue, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

Wed, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Fri, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Mon, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Fri, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.