Новини

Як владі та мешканцям ОТГ почути одне одного?

Ср, 24.04.19

Як мешканцям та керівництву об'єднаних територіальних громад краще чути одне одного? Як ідеї громади реалізувати на практиці за підтримки влади? Про це і не тільки говорил під час прес-конференції «Розвиток місцевої демократії, як основа розвитку громад», організованої Асоціацією підтримки та розвитку ОСББ та ОСН.

Захід відбувся в Луцьку за участю представників волинських ОТГ, громадських активістів, ЗМІ.

«Без змін неможлива будь-яка реформа. Якщо мешканці ОТГ критикуватимуть владу в себе на кухні або в соціальних мережах, то не потрібно сподіватися, що посадовці всерйоз сприйматимуть такі думки і поради. Якщо керівництво ОТГ не залучатиме активних мешканців до прийняття важливих рішень, то громада розвиватиметься неповноцінно. Розвиток можливий за умови діалогу. В якій формі? Кожен вибирає сам», - зазначає керівниця Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії Ірина Гайдучик.

Один із способів чітко прописати відносини між мешканцями та владою в ОТГ є написання та прийняття Статуту територіальної громади. Цей документ, який використовується для врегулювання окремих відносин місцевої влади та мешканців, можна порівняти з свідоцтвом про шлюб. Ми можемо жити і без нього, проте, розуміємо, що певні важливі взаємні права та обов’язки, виникають тоді, коли чоловік та жінка «офіційно» стали сім’єю.

Ст. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  наділяє місцеву раду правом, а не обов’язком приймати статут територіальної громади. Саме тому, більшість громад не спішать приймати цей документ, Так, згідно даних від Головного територіального управління юстиції у Волинській області станом на 15 лютого 2019 року, лише 11 територіальних громад Волині мають зареєстрований Статут територіальної громади. Лише 5 з 11 напрацьовані після старту реформи децентралізації, тобто з урахуванням особливостей взаємовідносин влади та громади у процесі розбудови громад.

«Ті громади, які мають статути не до кінця розуміють, що там є. Здебільшого інформація копіюється з шаблону і особливо не вичитуються. Тому дублюється інформація, яка є в інших документах чи нормативних актах. Тому прописані речі, які на практиці абсолютно недієві. До прикладу, в деяких статутах прописане поняття місцевого референдуму, яке взагалі не регламентовано законами України», - зазначив експерт Волинського ресурсного центру місцевої демократії Михайло Шелеп.

Експерт також стверджує, що мало зробити Статут, ним потрібно користуватися. Водночас, громад за часту мало знає про цей документ, тому потрібно проводити активну інформаційну кампанію серед мешканців щодо використання Статуту на практиці.

«Завдяки проекту «Запровадження практик системного діалогу влади та громади у об’єднаних територіальних громадах», що реалізується Асоціацією підтримки та розвитку ОСББ та ОСН та фінансується Міжнародним фондом «Відродження» ми мали змогу провести інформаційні зустрічі для мещканців Жидиченської та Литовезької ОТГ. Більшість із учасників вперше чули про Статут тергромади. Раді, що вони не тільки слухали нас, а й багато питалися про інструменти впливу на місцеву владу, про її повноваження і про можливості громадського контролю», - розповіла Ірина Гайдучик.

Крім стату, під час заходу приділили увагу ще одному містку взаємодії керівництва ОТГ та мешканців - конкурсу громадських ініціатив. За словами експертів, все більше громад оголошують подібні конкурси і це дає свої результати.

«Мова йде не тільки про те, що дякуючи реалізованим ініціативам в громаді, на приклад, з'являються нові зупинки громадського транспорту чи відбуваються різні фестивалі. В такий спосіб влада та мешканці вчаться комунікувати на благо громади», - вважає Михайло Шелеп.

Водночас, для того, щоб такий конкурс приніс максимальний ефект, потрібно знову ж таки організовувати різноманітні інформаційні зустрічі та навчання для громади, щодо особливості написання проектних заявок. Якщо інформація про конкурс розміщена тільки на дошці оголошень чи на сайті ради, то не варто очікувати активних зголошень.

«Під час роботи помічаю, що у тих громадах, де не для галочки а на практиці реалізуються різні форми взаємодії влади та мешканців, набагато менше конфліктів, Якщо вони й виникають, то є ефективні шляхи їх вирішення. Тому, однозначно майбутнє за тими ОТГ, де влада та мешканці вміють чути одне одного», - зазначив представник Волинського інституту права Дмитро Безвербний.

 

Новини

Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради
Ср, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі
Пт, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини
Ср, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»
Вт, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді».  Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах
Ср, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах
Пт, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво
Пн, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності
Пт, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.