Новини

Як самоорганізація допомагає розвивати Україну?

Чт, 28.04.22

Щоб вирішувати актуальні проблеми своєї громади і тим самим розвивати її, не обов’язково бути чиновником чи депутатом. Як цього досягнути? Варіантів чимало, але в цій публікації поговоримо про ОСН.

Не будемо голослівними і відразу перейдемо до практики. Орган самоорганізації населення (саме так перекладається вже згадана абревіатура) «Комітет мікрорайону «Березняки - Тельбін» був створений ще у 2003 році. Нині цей ОСН об’єднує близько 23 тисяч киян, які не чекають позитивних змін, а самі їх творять. Облаштування парку, діяльність громадських інспекторів з благоустрою, організація різноманітних спортивних заходів та толок, успішна боротьба з нелегальними забудовами  – це далеко не повний перелік їх досягнень.

«Ще хотілося б згадати про проєкт «Безпечні Березняки», який ми реалізовуємо вже 5 років в рамках конкурсу місцевих ініціатив. Завдяки йому, вдалося встановити більше сотні камер на вулицях нашого мікрорайону і тим самим фіксувати аварії та різноманітні злочини», – розповідає керівник ОСН «Комітет мікрорайону «Березняки - Тельбін» Валерій Гуманенко.

Про ефективність роботи цього представницького органу свідчить і нинішня діяльність. Адже в реаліях війни вони не стоять осторонь, а діють: допомагають продуктами харчування соціально вразливим мешканцям свого мікрорайону та співпрацюють з територіальною обороною.

Водночас, не Києвом єдиним. Успішні ОСН працюють й в інших населених пунктах України. Ініціатива забезпечення населення якісною водою (ОСН «Перлина гаю», м. Вознесеньк); вирішення проблем вуличного освітлення та ремонту доріг (ОСН «Луначарський», м. Черкаси), облаштування дитячих майданчиків та місць для відпочинку (ОСН «Варва-плюс», смт. Варва), лобістська кампанія з будівництва господарсько-побутової каналізації (ОСН «Квартальний комітет «Малоомелянівський», м. Луцьк)... Подібних прикладів є чимало.

Досягнути таких результатів вдається не лише завдяки фаховій роботі керівництва органу самоорганізації та активності його членів, а й через повноваження ОСН, які визначені у законодавстві. Наприклад,  вони можуть: представляти інтереси мешканців в органах влади; вносити у встановленому порядку пропозиції до проєктів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку; організовувати на добровільних засадах участь населення у здійсненні заходів щодо охорони довкілля; отримувати фінансування на поточну діяльність з місцевого бюджету, тощо.

Водночас, постає логічне питання. Якщо цей механізм участі громадян в напрацюванні місцевої політики такий ефективний, то чого органи самоорганізації населення не створені в кожній громаді? Відповідей є декілька і одна з них – погана поінформованість людей про ОСН. Хто би мав працювати у цьому напрямку? На нашу думку, найкраще це виходить у громадських організацій, які спеціалізуються на вже згаданій темі. Шкода тільки, що таких НГО в Україні відносно не багато. Проте, «геть, думи, ви хмари осінні!», бо і тут не обійдеться без успішних практик.

Ми не просто так процитували уривок вірша Лесі Українки, адже далі піде мова про близький їй край. У 2021-му році на Волині розпочалась реалізації проєкту «Дії творять зміни». Одне із завдань цієї ініціативи сприяти створенню ОСН у Шацькій та Старовижівській громадах.

«В лютому у селах Мельники, Прип’ять, Світязь ми організували тренінги «Самоорганізація, як інструмент представлення інтересів жителів периферійних громад у відносинах із владою». Завдяки досвідченому у цій темі експерту Валерію Гуманенку, нам вдалося вичерпно пояснити присутнім особливості роботи ОСН та на прикладі успішних історій мотивувати до дій», – розповідає керівниця ГО «Волинський Інститут Права» Ірина Гайдучик.

Це звісно не все, що планується зробити для досягнення задуманого. Зокрема, в травні відбудеться зустріч з активними мешканцями і посадовцями Шацької громади та подібне навчання у Старовижівській громаді. Чи створяться після цього нові органи самоорганізації населення? Відповісти на це мають посадовці та активні мешканці згаданих ТГ. Водночас, ми знаємо відповідь на інше питання, яке зараз часто виникає.

 Чи на часі створення ОСН і їх діяльність, як така? На правду, воно тотожне з іншим – чи на часі зараз розвивати громади? Адже діяльність органів самоорганізації населення якраз про це. В тих регіонах, де нині спостерігається відносний спокій, дуже важливо прикласти максимальних зусиль для розвитку. Чим більше осіб буде залучено в цьому процесі, тим кращих результатів вдасться досягти. Водночас, є й ще інший кут зору! Повномасштабне вторгнення агресора активізувало людей. Чимало українці допомагають військовим, вимушено переселеним, чергують на локальних блок-постах. Тому, дуже мудро нині скерувати частину такого запалу на вирішення актуальних місцевих проблем через діяльність ОСН. Врешті-решт, міцна і розвинута Україна – це наша спільна мета. Тому, й досягати цього найкраще разом.

Довідково:

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

 

Новини

Якісне інформування – це 80% успіху громади: у Володимирі посадовці вчилися ефективніше працювати з громадянами
Чт, 30.11.23
Якісне інформування – це 80% успіху громади: у Володимирі посадовці вчилися ефективніше працювати з громадянами

У Володимирі відбувся тренінг «Місцеве самоврядування, орієнтоване на громадян». Посадовці та депутати вивчали інструменти для налагодження ефективного діалогу між громадянами та владою. Одним із головних завдань цього навчання було підвищити рівень громадської участі в громаді

У Нововолинську переселенці разом із постійними жителями громади началися бізнес-плануванню
Вт, 21.11.23
У Нововолинську переселенці разом із постійними жителями громади началися бізнес-плануванню

У Нововолинську відбувся тренінг з написання бізнес-планів. Бізнес-тренерка Ольга Іванків навчала переселенців і постійних жителів громади секретам початку власної справи

Релокація бізнесу можлива, – у Любешові працює Центр спортивної медицини з Бахмута
Вт, 31.10.23
Релокація бізнесу можлива, – у Любешові працює Центр спортивної медицини з Бахмута

Налагодити ефективну співпрацю з бізнесом - важливе завдання для органів місцевого самоврядування. Любешівська громада з цим завданням впоралась: Центр спортивної медицини не просто надає послуги на території громади і платить податки, а й допомагає формувати візію її майбутнього. Завдяки такій тісній співпраці та взаєморозумінню громада змінюється на краще

Як маленькими кроками робити великі справи, – досвід інтеграції ВПО в громадах Волині
Пн, 30.10.23
Як маленькими кроками робити великі справи, – досвід інтеграції ВПО в громадах Волині

Чотири команди з чотирьох громад впродовж майже чотирьох місяців працювали над допомогою в інтеграції переселенців. Робота тривала в рамках конкурсу малих ґрантів для команд із малих та середніх територіальних громад Волині, який проводили Київський Діалог спільно з громадською організацією «Волинський Інститут Права»

Ірина Гайдучик: “Мережування допомагає впливати, щоб владні рішення були ближчими до потреб тих, на кого вони спрямовані
Пн, 30.10.23
Ірина Гайдучик: “Мережування допомагає впливати, щоб владні рішення були ближчими до потреб тих, на кого вони спрямовані

Розмова з виконавчою директоркою Волинського Інституту Права, Іриною Гайдучик про важливість мережування громадського сектору та діяльність мережі UPLAN

Громада, яка змогла. Як у Мельниках створили ОСН і виграли від цього
Пн, 30.10.23
Громада, яка змогла. Як у Мельниках створили ОСН і виграли від цього

Село Мельники Шацької громади не мали старости і це не найкращим чином впливало на лобіювання інтересів жителів. Однак, активність жителів допомогла вирішити цю проблему. Створивши власний сільський комітет люди змогли налагодити якісну комунікацію з селищною радою

«Горохів Хаб» – простір якісних змін у громаді
Нд, 29.10.23
«Горохів Хаб» – простір якісних змін у громаді

Історія «Горохів Хабу» – це історія про те, як приміщення можна наповнити сенсами і зробити його центром змін у громаді

«Споріднене тепло»  об'єднує молодь Рожищенської громади
Сб, 28.10.23
«Споріднене тепло» об'єднує молодь Рожищенської громади

Як молодь у Рожищенській громаді ініціює зміни та допомагає об'єднувати активних жителів