Новини

Як самоорганізація допомагає розвивати Україну?

Чт, 28.04.22

Щоб вирішувати актуальні проблеми своєї громади і тим самим розвивати її, не обов’язково бути чиновником чи депутатом. Як цього досягнути? Варіантів чимало, але в цій публікації поговоримо про ОСН.

Не будемо голослівними і відразу перейдемо до практики. Орган самоорганізації населення (саме так перекладається вже згадана абревіатура) «Комітет мікрорайону «Березняки - Тельбін» був створений ще у 2003 році. Нині цей ОСН об’єднує близько 23 тисяч киян, які не чекають позитивних змін, а самі їх творять. Облаштування парку, діяльність громадських інспекторів з благоустрою, організація різноманітних спортивних заходів та толок, успішна боротьба з нелегальними забудовами  – це далеко не повний перелік їх досягнень.

«Ще хотілося б згадати про проєкт «Безпечні Березняки», який ми реалізовуємо вже 5 років в рамках конкурсу місцевих ініціатив. Завдяки йому, вдалося встановити більше сотні камер на вулицях нашого мікрорайону і тим самим фіксувати аварії та різноманітні злочини», – розповідає керівник ОСН «Комітет мікрорайону «Березняки - Тельбін» Валерій Гуманенко.

Про ефективність роботи цього представницького органу свідчить і нинішня діяльність. Адже в реаліях війни вони не стоять осторонь, а діють: допомагають продуктами харчування соціально вразливим мешканцям свого мікрорайону та співпрацюють з територіальною обороною.

Водночас, не Києвом єдиним. Успішні ОСН працюють й в інших населених пунктах України. Ініціатива забезпечення населення якісною водою (ОСН «Перлина гаю», м. Вознесеньк); вирішення проблем вуличного освітлення та ремонту доріг (ОСН «Луначарський», м. Черкаси), облаштування дитячих майданчиків та місць для відпочинку (ОСН «Варва-плюс», смт. Варва), лобістська кампанія з будівництва господарсько-побутової каналізації (ОСН «Квартальний комітет «Малоомелянівський», м. Луцьк)... Подібних прикладів є чимало.

Досягнути таких результатів вдається не лише завдяки фаховій роботі керівництва органу самоорганізації та активності його членів, а й через повноваження ОСН, які визначені у законодавстві. Наприклад,  вони можуть: представляти інтереси мешканців в органах влади; вносити у встановленому порядку пропозиції до проєктів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку; організовувати на добровільних засадах участь населення у здійсненні заходів щодо охорони довкілля; отримувати фінансування на поточну діяльність з місцевого бюджету, тощо.

Водночас, постає логічне питання. Якщо цей механізм участі громадян в напрацюванні місцевої політики такий ефективний, то чого органи самоорганізації населення не створені в кожній громаді? Відповідей є декілька і одна з них – погана поінформованість людей про ОСН. Хто би мав працювати у цьому напрямку? На нашу думку, найкраще це виходить у громадських організацій, які спеціалізуються на вже згаданій темі. Шкода тільки, що таких НГО в Україні відносно не багато. Проте, «геть, думи, ви хмари осінні!», бо і тут не обійдеться без успішних практик.

Ми не просто так процитували уривок вірша Лесі Українки, адже далі піде мова про близький їй край. У 2021-му році на Волині розпочалась реалізації проєкту «Дії творять зміни». Одне із завдань цієї ініціативи сприяти створенню ОСН у Шацькій та Старовижівській громадах.

«В лютому у селах Мельники, Прип’ять, Світязь ми організували тренінги «Самоорганізація, як інструмент представлення інтересів жителів периферійних громад у відносинах із владою». Завдяки досвідченому у цій темі експерту Валерію Гуманенку, нам вдалося вичерпно пояснити присутнім особливості роботи ОСН та на прикладі успішних історій мотивувати до дій», – розповідає керівниця ГО «Волинський Інститут Права» Ірина Гайдучик.

Це звісно не все, що планується зробити для досягнення задуманого. Зокрема, в травні відбудеться зустріч з активними мешканцями і посадовцями Шацької громади та подібне навчання у Старовижівській громаді. Чи створяться після цього нові органи самоорганізації населення? Відповісти на це мають посадовці та активні мешканці згаданих ТГ. Водночас, ми знаємо відповідь на інше питання, яке зараз часто виникає.

 Чи на часі створення ОСН і їх діяльність, як така? На правду, воно тотожне з іншим – чи на часі зараз розвивати громади? Адже діяльність органів самоорганізації населення якраз про це. В тих регіонах, де нині спостерігається відносний спокій, дуже важливо прикласти максимальних зусиль для розвитку. Чим більше осіб буде залучено в цьому процесі, тим кращих результатів вдасться досягти. Водночас, є й ще інший кут зору! Повномасштабне вторгнення агресора активізувало людей. Чимало українці допомагають військовим, вимушено переселеним, чергують на локальних блок-постах. Тому, дуже мудро нині скерувати частину такого запалу на вирішення актуальних місцевих проблем через діяльність ОСН. Врешті-решт, міцна і розвинута Україна – це наша спільна мета. Тому, й досягати цього найкраще разом.

Довідково:

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

 

Новини

Ідеї та рішення – результат проєкту «Супровід розвитку територіальних громад в умовах викликів спричинених війною»
Пт, 24.03.23
Ідеї та рішення – результат проєкту «Супровід розвитку територіальних громад в умовах викликів спричинених війною»

Результат комплексних проєктів, які допомагають громадянам і громадам долати ті виклики, з якими ми усі зіткнулися внаслідок повномасштабного російського вторгнення.

На Волині працюють над програмою соціальної інтеграції внутрішньо переміщених осіб
Вт, 21.03.23
На Волині працюють над програмою соціальної інтеграції внутрішньо переміщених осіб

У Литовезькій громаді провели фокус-групи для внутрішньо переміщених осіб і представників місцевої влади, щоб створити програму соціальної адаптації ВПО

ВІП передав благодійну допомогу для переселенців у Володимирі
Пт, 17.03.23
ВІП передав благодійну допомогу для переселенців у Володимирі

В межах програми допомоги внутрішньо переміщеним особам Волинський Інститут Права передав гуманітарну допомогу шелтеру в Володимирі

Як наші юристи допомогли переселенцю отримати пенсію
Чт, 16.03.23
Як наші юристи допомогли переселенцю отримати пенсію

Безоплатна юридична допомога внутрішньо переміщеному чоловіку з інвалідністю

Благодійники передали гуманітарну допомогу для переселенців,  які мешкають у Рожищенській громаді
Чт, 16.03.23
Благодійники передали гуманітарну допомогу для переселенців, які мешкають у Рожищенській громаді

Побутова техніка, ковдри, пледи, подушки, постіль, побутова хімія та гігієнічні набори — все це передав Волинський Інститут Права для ВПО, які мешкають у Рожищенській громаді.

Менторинг, як спосіб розвивати громадський сектор
Ср, 15.03.23
Менторинг, як спосіб розвивати громадський сектор

Волинський Інститут Права обрав три організації для того аби допомогти їхньому розвитку. За кожною із них закріпили професійного ментора, який допомагає втілити задумані ідеї в життя.

ВПО Горохівської громади отримали гуманітарну допомогу від Волинського Інституту Права
Вт, 14.03.23
ВПО Горохівської громади отримали гуманітарну допомогу від Волинського Інституту Права

Гуманітарної допомоги на понад 160 тисяч гривень передав Волинський Інститут Права для внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Горохівській громаді

“Кращого місця ніж тут у нас навряд вже буде”. Історія переселенки, яка оселилася на Волині
Пн, 13.03.23
“Кращого місця ніж тут у нас навряд вже буде”. Історія переселенки, яка оселилася на Волині

Історія 67-річної переселенки з Авдіївки, якій через війну довелося залишити все, що мала і переїхати з родиною на Волинь.