Новини

Як працюють на Волині громадські організації, створені переселенцями

Пн, 29.04.24

Досвід переїзду, тим паче в умовах повномасштабного вторгнення – це завжди випробування. Для того, аби відстоювати свої інтереси та простіше адаптуватись у нових місцях, активні  внутрішньо переміщені особи (ВПО) використовують різні інструменти: об’єднуються в ініціативні групи, беруть участь у радах ВПО, створюють громадські організації.

 

Про те, як на Волині працюють ради ВПО, ми писали в одному з попередніх матеріалів. Цього ж разу вирішили розібратись, як працюють громадські організації, перед якими труднощами постають та зібрали поради від експертів, як варто розвивати свою громадську організацію, аби перетворити її на потужну та ефективну спільноту, яка творить зміни.

 

Після початку повномасштабного вторгнення західні області України прийняли багато внутрішньо переміщених осіб. Аби легше пережити переїзд, нові жителі почали об’єднуватись. Часто це був рівень ініціативних груп, спільнот у месенджерах. Але згодом деякі спільноти вирішили самоорганізуватись у громадські організації задля більш ефективного захисту своїх прав. Якщо спершу чимало з них працювали переважно над тим, аби забезпечити людей гуманітарною допомогою, то зараз, на третій рік великої війни, одним з найголовніших питань є адаптація та інтеграція у нові для них громади.

 

«Громадські організації як самостійно, так і за підтримки донорів виконують суттєву роль у процесі забезпечення та адаптації ВПО в громад. Йдеться про інтеграцію в соціум через інструменти місцевої демократії. Ролі можуть бути різними. Деякі громадські організації допомагають органам місцевого самоврядування. Інші, наприклад, надають допомогу психологічного характеру, працюють з окремими категоріями ВПО, допомагаючи їм стабілізувати свою ситуацію», – відзначає директор програми «Демократія та належне Врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський. 

 

Аналізуючи ситуацію на Волині, можемо відзначити, що в області небагато організацій, створених переселенцями. Водночас є вже впізнавані, наприклад, «Старт у нове життя», котрі провели декілька медійних заходів, до прикладу, акцію «Теплий прапор України», до якої долучились чимало ВПО. 

 

Голова організації, Ганна Карамишева-Борисенко, після переїзду з Харкова до Луцька у 2022 році почала вести закритий Telegram-канал для переселенців, у якому інформувала про можливості, навчання, місця роздачі гуманітарної допомоги. Таким чином сформувалась міцна спільнота людей зі спільними проблемами та потребами. У січні 2023 року за ініціативи Ганни було відкрито групу самопідтримки для жінок ВПО. 

 

«Саме з групи самопідтримки, коли я отримала відгук, що людям це дуже треба, що всі на одній хвилі, й виникла ідея згуртуватися і підсилювати себе, створивши ГО «Старт у нове життя». Бо ми всі починаємо своє життя з нуля», –  пояснює вона.

 

Місією своєї організації жінка бачить всебічну допомогу жінкам ВПО та їхнім родинам, яка має багато складових: психологічна підтримка, підвищення економічної спроможності, освітні програми, культурні, інтеграційні заходи.

 

Ще одна громадська організація – «ВПО України “Інтеграція”» – була заснована у Володимирі у 2022 році. Її очолив ВПО з Херсонської області Сергій Божко.

 

«Ідея створити організацію виникла після декількох зустрічей-форумів за участі Волинського Інституту Права, і після того активний осередок, котрий був присутній на засіданнях, вирішив створити громадську організацію для захисту прав та розв'язання соціальних проблем ВПО у Володимирській громаді», – розповідає Сергій Божко.

 

І Сергій, і Ганна визнають, що труднощів вистачає. До прикладу, Сергій Божко виділяє те, що частина активних ВПО за цей час виїхали з Волині, і це впливає на роботу громадської організації. Ганна Карамишева ж відзначає, що ще однією проблемою є брак фінансів. Та незважаючи на труднощі, обидві організації продовжують працювати та приймати виклики на третій рік повномасштабного вторгнення. 

 

 

Експерти відзначають, що для довготривалої та успішної роботи громадських організацій необхідно, щоб склались декілька факторів. І один з найголовніших – це те, що організація повинна чітко розуміти свою аудиторію, цілі та завдання. Для цього організаціям необхідно вкладатись у посилення власної інституційної спроможності.

 

«Зараз спостерігаю по багатьох громадських організаціях, які утворились після початку повномасштабного вторгнення, що вони працюють методом гасіння пожеж і проєктами, не маючи стратегії та не розуміючи що і як вони хочуть в довгостроковій перспективі змінювати. Це ризик, що все може припинитись, як тільки завершиться проєкт і фінансування. Якщо ж організація розуміє свою місію та обирає свою нішу (де саме ми будемо докладати зусилля та які саме зміни забезпечувати), оце дає шанси потім просто залучати ресурси на свою ідею. Тому ідея, розуміння широкого контексту свого місця – мені здається, це запорука того, що можна рухатись далі», – відзначає виконавча директорка «Громадський центр “Нова Генерація”» Оксана Глєбушкіна. 

 

І друга, не менш важлива складова – це мережування та партнерства, комунікація з іншими громадськими організаціями, які мають чимало досвіду та можуть ним поділитись, зауважує директор програми директор програми «Демократія та належне Врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський.

 

«Я б радив звертати увагу на досвіди роботи інших організацій, які вже працюють з цією тематикою в інших регіонах. Або з досвідами органів місцевого самоврядування, які теж працюють з цією тематикою», – відзначає він. 

 

Підсумовуючи поради експертів щодо якісного розвитку ГО, можемо виділити такі: зібрати поруч з собою вмотивованих та активних людей, які стануть ядром організації; чіітко визначити свою аудиторію, місію організації та ставити довгострокові завдання; працювати над розвитком інституційної спроможності, постійно навчатись; комунікувати з іншими організаціями, переймати в них досвід, спілкуватись та обмінюватись досвідом.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

 

Новини

Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради
Ср, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі
Пт, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини
Ср, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»
Вт, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді».  Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах
Ср, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах
Пт, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво
Пн, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності
Пт, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.