Новини
Як маленькими кроками робити великі справи, – досвід інтеграції ВПО в громадах Волині
Пн, 30.10.23Чотири команди з чотирьох громад впродовж майже чотирьох місяців працювали над допомогою в інтеграції переселенців. Робота тривала в рамках конкурсу малих ґрантів для команд із малих та середніх територіальних громад Волині, який проводили Київський Діалог спільно з громадською організацією «Волинський Інститут Права».
Усі чотири проєкти абсолютно різні та з різних сторін підійшли до вирішення поставленої задачі. Однак, як зауважила виконавча директорка Волинського Інституту Права, Ірина Гайдучик, усі вони побудовані на спільності.
Учасники, друзі та партнери Волинського Інституту Права зібралися разом, аби підбити підсумки, поспілкуватися одне з одним, обмінятись досвідом, поділитися ідеями та попрацювати над рішеннями, які допоможуть інтеграції внутрішньо переміщених осіб в нові громади.
Спочатку ґрантери презентували свої проєкти та розповіли про результати, яких вдалося досягнути. Після чого відбулася панельна дискусія «Інтеграція та підтримка внутрішньо переміщених осіб до життя в нових громадах: чи вдається це волинським громадам?». Голова Ради ВПО Волинської області Ірина Пилипенко, директорка Нововолинської централізованої системи Аліна Регешук, начальниця відділу проектного менеджменту і цифровізації Горохівської міської ради Тетяна Янюк, координаторка напряму психоемоційна підтримка співдія Хаб Волинь Марина Іслам під модерацією координатора ГО КримСос на Волині Антона Євтушка представили своє бачення відповіді на це питання.
Зокрема, Тетяна Янюк розповіла про успіхи в питанні соціальної інтеграції та працевлаштування переселенців у Горохівській громаді. Також вона поділилася планами щодо підтримки ВПО у відкритті власної справи.
Під час дискусії найгострішим було обговорення довкола теми роботи.
“Причин та пояснень, чому нові мешканці громад не знаходять роботу безліч. Часто чуємо, що тут, на Волині, надто низькі зарплати. Навіть в порівнянні з невеликими індустріальними містами на сході України де люди отримували значно більшу платню ніж те, що пропонують тут (навіть у Луцьку)”, – зазначила Ірина Пилипенко.
Про важливість психологічної допомоги говорила Марина Іслам, яка займається цим напрямком у Співдія Хаб. Звернутися до психолога в рамках «СпівДії» можуть не тільки ВПО, але і волиняни, які відчувають таку потребу. Також вона розповіла, що навіть самим психологам потрібна професійна допомога колег.
Опісля дискусії всі учасники зустрічі долучилися до спільної роботи. Розділившись на декілька команд вони взялися за напрацювання каталогу спільних рішень: як мають працювати жителі локальних громад та влада для інтеграції нових мешканців. Допомагала у цьому процесі модераторка – Галина Балабанова, якій тема ВПО знайома не за чутками, адже їй через війну довелося покинути рідний Маріуполь.
За результатом спільної роботи активісти розробили свої ідеї, які допоможуть в процесі інтеграції. Знаково, що обидві групи дійшли до дуже схожих ідей. Вони представили свої напрацювання зі створення інтеграційного простору, який би став єдиним центром, де нові жителі змогли б отримати всі необхідні послуги, проводити дозвілля та розвиватися.
Зустріч відбулася в рамках проєкту Київський Діалог: Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив, орієнтованих на реформи, що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» у партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.