Новини

Росіяни намагаються нас зламати фейками: як з цим боротися?

Вт, 05.07.22

Про це волинським активістам, волонтерам та службовцям детально та на прикладах розповіла медіа-експертка, засновниця проєкту «НотаЄнота» Альона Романюк.

Якщо поглянути на ці дві фотографії, які спікерка запропонувала до перегляду, можна дуже влучно зрозуміти, у чому полягає суть фейків та дезінформації. Простими словами, це неповна правда доповнена брехнею. І вона працює. Особливо у часи війни.

Як обмежений кут огляду може спотворити подання  інформації. На цьому і будуються фейки. (підпис до фото)

Саме тому Волинський Інститут Права організував вебінар для представників волинських територіальних громад з експерткою, аби навчити їх розпізнавати фейки. Це надзвичайно важливо, адже учасники вебінару постійно працюють із людьми, і їх критичне ставлення до інформації може як підвищити їх особисту безпеку, так і розвінчувати фейки серед населення. Останнє підвищить рівень якості інформаційного простору і врятує багатьох громадян від статусу «жертва інформаційної маніпуляції».

Альона Романюк наголошує на тому, що в умовах війни, чутливість до інформації серед населення підвищилася в рази. Також посилилася частота застосування «інформаційно-психологічних операцій». Останнє дуже ефективно використовує пропагандистська машина країни-окупанта. А невміння ідентифікувати такі інформаційно-психологічні ходи робить співучасниками цих ворожих операцій і наших громадян.

«Немає людини, якої не можна обманути. Питання лише у рівні резистентності до брехні. У вмінні розпізнавати її», – зазначає Альона Романюк.

Для того, аби пояснити, як це працює експертка для початку пояснила, яке середовище найсприятливіше для народження і розмноження фейку. Це – інформаційний вакуум. Чим менше інформації про факт, який вам подають, ви знаєте, тим більше простору для маніпуляцій та обману.

Тому важливо при отриманні будь-якої інформації ставити до неї критичні запитання: Хто поширив цю інформацію? Що є джерелом цієї інформації? Чи можна виявити це джерело? Наскільки інформація відповідає дійсності, а не є простоє  вигаданою або спотвореною.

Найтиповішими каналами поширення дезінформації є:

  • Вайбер-спільноти
  • Телеграм-канали
  • Фейсбук та інстаграм
  • Традиційні медіа
  • Метод “ББС” (баба бабі сказала)

Як пояснює Альона Романюк, навіть офіційні відомства ставали жертвами фейків. Щоправда причиною таких помилок був людський фактор.

Саме людський фактор і є основною причиною вірусного поширення тої чи іншої дезінформації. Люди лише на основі довіри один до одного передають інформацію (наприклад, у чатах) перед цим не перевіривши її на правдивість.

«Проблема людей, які поширюють дезінформацію або фейки в тому, що вони мають намір захистити, попередити, вберегти. Часто вони не мають наміру зробити зло, але практично діють на руку ворогу, – каже Альона Романюк, – Коли ми поширюємо якусь інформацію, не докопавшись до істини, ми тільки допомагаємо окупантам».

Лекторка надала практичний алгоритм виявлення дезінформації.

Важливою частиною інформаційної гігієни є також культура поведінки у соціальних мережах. Необхідно посилити безпекові системи захисту акаунтів у різних соціальних мережах, а також переконатися, що доступ до інформації про вас є контрольований.

На жаль, в умовах війни українці щодня страждають від потужних інформаційних атак ворога. Завдання фейків: дезорієнтувати, посіяти паніку, дезорганізувати, вселити страх та зробити українців слабкими. І лише застосування технік інформаційної гігієни може врятувати всіх і кожного окремо від таких психологічних станів.

Тож, важливість перевірки інформації прирівнюється до ритуалу «помити огірки чи помідори перед споживанням». Адже ми не їмо що-небудь за столом, то чому не задаємо собі питання, що їсть наша голова?

«Зараз росіяни намагаються нас зламати. І оскільки ви працюєте з тою аудиторією, що є в регіонах і маєте вплив на неї, вас теж можуть зламати. Тому подбайте, будь ласка, за свою безпеку. Ви таким чином вбережете себе і людей, які вам довіряють», – підсумувала лекторка Альона Романюк.

Довідково

Реалізація проєкту Волинського Інституту Права «Соціальна інтеграція ВПО через розвиток громад у партнерських громадах проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Волинській області» стала можлива завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Новини

У Вишнівській громаді відбувся тренінг для запобігання торгівлі людьми
Пн, 08.08.22
У Вишнівській громаді відбувся тренінг для запобігання торгівлі людьми

У Вишнівській громаді відбувся тренінг «Протидія торгівлі людьми в умовах воєнного стану на рівні громади»

«Ми не хочемо просто чекати позитивних змін», – жителька Мельників про розвиток села
Пт, 29.07.22
«Ми не хочемо просто чекати позитивних змін», – жителька Мельників про розвиток села

Громадська активність для розвитку зараз не на часі – така позиція точно не про активних жителів села Мельники (Шацька ТГ)

Шкільні психологи волинських громад навчилися краще працювати з переселеними дітьми
Чт, 28.07.22
Шкільні психологи волинських громад навчилися краще працювати з переселеними дітьми

Понад 2000 учнів волинських загальноосвітніх навчальних закладів Волині – це вимушено переселені діти. Їх інтеграція в нове середовище сьогодні залежить від дій багатьох фахівців. І мова йде не лише про директорів, завучів та вчителів.

Як зблизити переселену молодь з її волинськими однолітками? Колківський досвід
Ср, 27.07.22
Як зблизити переселену молодь з її волинськими однолітками? Колківський досвід

У кожній волинській громаді сьогодні мешкають вимушено переміщені українці. За різними оцінками від 30 до 50 відсотків з них лишаться проживати тут на довгий час або постійно. Тому, для комфортнішого життя переселенців і місцевих жителів, неймовірно важливо інтегрувати ВПО в життя тих населених пунктів, де вони нині опинилися.

Як громадські активісти та посадовців спільно діють для позитивних змін у Торчинській громаді
Вт, 26.07.22
Як громадські активісти та посадовців спільно діють для позитивних змін у Торчинській громаді

Ще в лютому у Торчині відбулося обговорення актуальних місцевих тем зумовлених російською агресією. Одним із найактуальніших питань цієї зустрічі було облаштування безпечного укриття з базовими умовами.

«Людський ресурс не безмежний і його потрібно системно поповнювати», – ковельська волонтерка
Сб, 23.07.22
«Людський ресурс не безмежний і його потрібно системно поповнювати», – ковельська волонтерка

Про ініціативу ГО «Велика ідея» щодо підтримки ковельських волонтерів

Жителі Володимира та Нововолинська, які працюють з ВПО, вчилися, як організувати себе й допомогти іншим
Пт, 22.07.22
Жителі Володимира та Нововолинська, які працюють з ВПО, вчилися, як організувати себе й допомогти іншим

У Володимирі та Нововолинську відбулися тренінги, щоб запобігти психо-емоційному вигорянню тих, хто працює з ВПО, та дати важливі знання, що допоможуть у їх роботі

Ківерчани вчилися правильно реагувати під час надзвичайних ситуацій
Чт, 21.07.22
Ківерчани вчилися правильно реагувати під час надзвичайних ситуацій

Правильна реакція у надзвичайних ситуаціях рятує життя. Це вміння було актуальним і раніше, а тепер стало надважливим.