Новини
Про маленькі кроки Шацької громади для досягнення великої мети
Пт, 03.12.21Станом на 2019 рік полігон твердих побутових відходів Шацької громади був переповнений на 120 відсотків. Ситуація з того часу не дуже змінилася, але завдяки проєкту, що був реалізований командою активістів та місцевих посадовців у вересні – жовтні цього року, для досягнення великої мети були зроблені перші кроки. А почалося все з бажання та навчання.
Так, у червні на Волині відбулася чотириденна «Школа адвокації та партисипації» від українсько-німецької програми «Київський Діалог» та громадської організації «Волинський Інститут Права» (ВІП). Участь в цьому заході взяли представники шести громад (в тому числі й Шацької).
«Я й раніше відвідувала подібні заходи, але саме це навчання систематизувало мої знання і навички. Завдяки крутим тренерам, ідея нашої команди змінити ситуацію поводження з сміттям та підвищення еко-культури мешканців стала більш чіткішою. Отримані знання ми використали для написання заявки на Конкурс міні-грантів від «Київського Діалогу» та ВІПу і наш проєкт «Відсортуй сміття – подаруй майбуття» був підтриманий», – розповідає представниця громадської організації «Еколого-культурне об’єднання «Буг» Катерина Баришева.
Реалізовувалася ця ініціатива у вересні та жовтні. Зокрема, було організовано прибирання місцевих озер, здійснено опитування жителів громади на тему сортування сміття і компостування, облаштовано еко-куточок. Щодо останнього, то зокрема на стіні шацького будинку культури, яку планують використовувати як екран для вуличних кінопоказів, було створено два мурали на еко-тематику. Також було встановлено інформаційний стенд та лавки з піддонів. Ще один захід – це форум «Взаємодія влади, бізнесу та громадськості у вирішені проблеми накопичення відходів на території громади».
«Є у нас свідомі підприємці, які на своїх базах відпочинку, готелях, ресторанах самотужки роздільно збирають сміття. Тому, на форум ми запросили їх, а також представників місцевої влади та активістів, щоб разом напрацювати зміни до вже існуючої програми поводження з твердими побутовими відходами у частині сортування сміття. Захід вийшов конструктивний і показав, що в людей є бажання до дій», – ділиться враженнями керівник «Еколого-культурного об’єднання «Буг», головний спеціаліст відділу економічного розвитку, інфраструктури, залучення інвестицій Шацької селищної ради Микола Полінкевич.
Як і передбачалося проєктом, за результатом форуму була створена робоча група, що надалі працюватиме над змінами у частині сортування сміття до діючої профільної програми. Водночас, на думку Миколи Полінкевича та Катерини Баришевої, найважливіший ефект їх проєкту – привернення уваги до теми поводження з побутовими відходами.
«Зрозуміло, що зменшити розміри сміттєзвалища і покращити еко-культуру людей за два місяці не можливо. Водночас за цей час були зроблені перші кроки, які, сподіваюся, мотивуватимуть мешканців Шацької громади до подальшої роботи в цьому напрямку», – зазначає керівниця Волинського Інституту Права Ірина Гайдучик.
Довідково:
Реалізація цієї ініціативи у Шацькій громаді відбулася в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» у партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.
Проєкт має на меті посилити адвокаційну спроможність громадських ініціатив у Полтавській, Запорізькій, Вінницькій, Тернопільській та Волинській областях шляхом проведення тренінгів, отримання досвіду проєктного менеджменту, доступу до мереж і експертизи, а також обміну кращими практиками з інших регіонів і країн.