Новини

Перші результати впровадження шкільного бюджету у Зимнівській громаді

Пн, 05.08.24

Чи потрібно залучати молодь до змін у громаді та до співпраці з органами місцевого самоврядування? Наша відповідь – однозначно, так. Адже у молоді завжди є багато цікавих ідей та не бракує ініціативності. 

Тому у рамках проєкту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині», за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в Зимнівській громаді вирішили працювати над тим, аби розкрити потенціал молоді. Для цього вирішили організувати шкільний бюджет участі. 

Під час його реалізації учні пройшли низку тренінгів з написання проєктних заявок та навчились проводити інформаційні кампанії. Це викликало стільки ентузіазму, що молодь з різних шкіл почала брати участь у інших конкурсах з написання проєктів. Сільська рада, побачивши зацікавлення учнів роботою місцевого самоврядування, вирішила проводити у громаді дні молоді, у рамках яких діти регулярно приходитимуть на зустрічі з головою та працівниками сільської ради.

Проєкт ще в розпалі: на початку нового навчального року відбудеться презентація та голосування за запропоновані школярами ініціативи. Але навіть станом на зараз громада відчуває вплив та зрушення у налагодженні владно-громадської співпраці. Детальніше про них читайте у нашому матеріалі.

Уперше Зимнівська громада організувала бюджет участі буквально напередодні повномасштабного вторгнення. На жаль, через війну цю ініціативу призупинили. Однак, завдяки конкурсу сільська рада отримала цінний досвід і зрозуміла, що громадськості такі інструменти цікаві. Також у сільраді помітили тенденцію – більшість поданих проєктів стосувались молоді. Це наочно продемонструвало, наскільки місцева молодь зацікавлена у тому, аби творити зміни в громаді.

Тож у рамках проєкту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині», в громаді вирішили – треба організувати шкільний бюджет участі. Згідно з умовами, учні шести шкіл Зимнівської громади повинні запропонувати свої ініціативи, як можна покращити їхні навчальні заклади. Після цього відбудеться загальношкільне голосування, за підсумками якого переможців профінансує сільська рада. Дві школи, в яких більше 200 учнів, отримають по 20 тис. грн, а школи з меншою кількістю учнів отримають по 6 тис. грн.

«Ідея не лише у тому, аби, грубо кажучи, поставити лавку або закупити якийсь інвентар. Головне – залучити молодь до процесу прийняття рішень, показати, що це можна робити на прикладі громади. Таким чином молодь усвідомить, що на багато процесів вона може впливати», – пояснює керівниця ГО «Зимне» Юлія Степанюк.

Реалізація проєкту стартувала з низки навчань. Учні шести шкіл громади пройшли декілька тренінгів про те, як писати проєктні заявки, як вести інформаційні кампанії. Також учасників проєкту детально консультував Олексій Коваленко – національний експерт з питань розвитку цифрової учасницької демократії проєкту Офісу Ради Європи в Україні. Завдяки цим консультаціям у громаді з’явилось чітке розуміння, як саме необхідно впроваджувати ініціативу. Після цього розпочалась безпосередня робота над ініціативами. 

«Учні зібрали збори шкільної спілки, – розповідає заступниця директора школи села Хмелівка Зимнівської громади Лариса Цаль. – Були пропозиції з різних класів. Діти працювали групками, малювали на плакатах, обговорювали свої ідеї, визначили, які можливості є, що нам треба докупити, хто може взяти на себе відповідальність. Були розприділені обов’язки і діти працювали командами».

Тренінги та робота над пропозиціями настільки змотивували учнів, що паралельно вони брали участь у інших ініціативах з написання проєктів. Таким чином, чимало школярів за короткий проміжок часу освоїли основи проєктного менеджменту. 

«Учні нашої громади вже взяли участь у школі проєктного менеджменту обласної Малої Академії наук, також взяли участь у хакатоні Волинь-Тімс, де теж треба було писати грантові заявки. Вони так надихнулись цими всіма навчаннями, що тепер беруть участь у різних проєктах», – зауважує Юлія Степанюк.

Наприкінці навчального року учні розробили свої ініціативи. Маючи проєкти, вони вирушили на зустріч з головою громади В’ячеславом Католиком та іншими працівниками сільської ради, аби поговорити про свої проєкти та більше дізнатись про роботу органів місцевого самоврядування.

Того дня учні зрозуміли, що уявлення «недосяжну» владу, яка не хоче слухати жителів – це стереотип. 

«Є таке уявлення, що з головою сільською ради просто неможливо побачитись, бо він важлива і зайнята людина. Тому трішки страшно було їхати на зустріч. Але як приїхали, він сидів з нами за одним столом, ми спілкувались з ним, як і з будь-ким іншим. Все було чудово», – розповідає Антоніна Лех, учениця гімназії села Микуличі. 

«Як їхала сюди, то дуже хвилювалась, – зізнається ще одна учасниця зустрічі, Уляна Савюк, учениця ліцею села Льотниче. – Але як приїхала, то одразу заспокоїлась. Після розмови з головою з’явилось ще більше ідей і хочеться ще більше всього робити».


Спілкування з учнями надихнуло і працівників сільської ради. Після цієї екскурсії вирішили зробити такі зустрічі гарною традицією.

«Поки це було раз, ми вирішили, що робитимемо двічі на рік, восени та навесні. Молодь зі всіх шкіл приїжджатиме у сільраду, де їм проводитимуть екскурсії. Також учні спілкуватимуться з головою громади, потім з керуючою справами виконавчого комітету, а ще вони матимуть змогу попрацювати у будь-якому відділі сільської ради: подивитись, як це все функціонує, попити чаю з головою, поспілкуватись, поставити прямі запитання», – пояснила Юлія Степанюк.

Учнівські ініціативи в рамках шкільного бюджету вже напрацьовані. Конкурс оголосять на початку нового навчального року, а після онлайн-голосування буде обрано переможців. Відібрані проєкти реалізують у 2025-му році.

«Я вірю в те, що реалізовуючи такі проєкти, діти налаштують себе на проєктну діяльність і будуть розуміти її суть. Ну і відчути перші спільні результати – це теж дуже важливо», – підсумував голова Зимнівської громади В’ячеслав Католик.

Цей матеріал створено ГО «Волинський Інститут Права» в рамках гранту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині», який став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

 

Підписуйтесь на наші соцмережі:

Facebook: https://www.facebook.com/VolynskyyInstytutPrava

Instagram:

https://www.instagram.com/vol.vip/

Telegram:

https://t.me/VIPLutsk

Новини

Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради
Ср, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі
Пт, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини
Ср, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»
Вт, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді».  Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах
Ср, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах
Пт, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво
Пн, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності
Пт, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.