Новини

“Кращого місця ніж тут у нас навряд вже буде”. Історія переселенки, яка оселилася на Волині

Пн, 13.03.23

Пані Наталія - переселенка з Авдіївки. Через війну 67-річна жінка була змушена вже вдруге залишити все: своє рідне місто, квартиру і те, що нажила працюючи на Авдіївському коксохімі. Тепер вона мешкає у притулку в селі Дубище біля Рожища. Раніше це була амбулаторія, а тепер прихисток для таких, як пані Наталія. 

 

 

Тут вона живе разом із 34-річною донькою і 12-річною онукою вже майже півроку. 

Вперше втікати від війни довелося в 2015-му. Тоді вона разом із рідними пересиділа найстрашніше в Покровську (до 2016-го - Красноармійськ). 

- “Той жах, який ми пережили… Мало хто його розуміє. Коли війна починалася, води не було, ми з моєю трирічною онукою встали в чергу за водою, а довкола на землі червоні крапельки: “Бабусю, це компотик вишневий, а де ж самі вишеньки?”. І тут я дізнаюся, що вчора тут стояли розмовляли 11 людей і їх усіх підкосило. Тільки двоє залишились в живих. Онука думає, що то компотик, а це людська кров і от ми по людській крові ходимо, а води ж треба”.

Потім, коли ситуація стабілізувалася і в Авдіївці стало відносно безпечно, вони  повернулися. Однак пережиті тоді жахи повторилися 24 лютого 2022 року.

- “Цього разу з Авдіївки ми виїхали 16 березня. Після того, як прилетіло в дах нашого будинку. Двох бабусь в сусідньому під’їзді вбило. Ми з дому вискочили в чому були і в сусідній підвал. І звідти вже вибиралися евакуаційними автобусами. Нам ледве це вдалося. Били по колесах. Довелося пересісти в інший автобус. Молилися всю дорогу, щоб доїхати. Я як навіжена кричала “Господи, зі мною дитина їде. Спаси і сохрани!””.

Цього разу вони також вибралися в Покровськ. Однак, за два тижні довелося їхати далі. Кілька днів у Тернополі, пару місяців у Ківерцях і Дерно. Врешті жінка разом із рідними опинилася в цьому притулку. Приміщення було не надто адаптоване для постійного проживання багатьох людей. Тож було складно налагодити побут.

- “А ще в нас же нічого не було. В чому, як то кажуть, приїхали. Добре, що ця моя спідниця не треться не мнеться і у цій куртці я й приїхала. Нічогісінько не взяла. Якось ходила гуманітарку вибрати, але на мою комплекцію складно щось знайти. Пам'ятаю, як копирсалася в тому одязі, а з мене сльози течуть, думаю, що все своє залишила, а тепер риюся в чужому. Співробітниця приміщення, де ці всі речі звозять, підійшла до мене і питає, чи хтось мене образив. А я кажу, що ні. На кого тут ображатися?

 

 

Прати цей одяг також було проблемно.

- “Раніше прали вручну. Добре, що тепер нам передали пральну машинку”.

 

 

Пральну машинку, електроплиту, постіль, побутову хімію і засоби гігієни для цього прихистку передав Волинський Інститут Права за підтримки програми Європейський Обмін гГмбХ (КИЇВСЬКИЙ ДІАЛОГ). Допомогу отримали й переселенці, які мешкають у Горохівській громаді та в Володимирі.

- “Добре, що нам так допомагають. Бо без цього не знаю, як би ми були. А так, я маю можливість з пенсії помогти онучці. Христині вже 12. Вчиться дистанційно в Авдіївській школі. Вона чи не єдина відмінниця з дітей-переселенців на Волині. Кругла відмінниця. Оце нещодавно від Рожищенської громади їй для навчання навіть ноутбук подарували”

 

 

А ще, каже жінка, побутової хімії та засобів гігієни завжди не вистачає, тож те, що привезли - дуже на часі. Також вона радіє і новенькій постелі, а особливо демісезонній ковдрі, яка підійде і для холодної пори, і для літа. Бо, впевнена пані Наталія, пробути тут їм доведеться ще не одне літо.

- “Неймовірно сумую за Авдіївкою. У нас там все було. Але не вірю, що ми туди повернемося, бо її вже не існує. Кращого місця ніж тут у нас навряд вже буде”

 

 

 

Новини

Якісне інформування – це 80% успіху громади: у Володимирі посадовці вчилися ефективніше працювати з громадянами
Чт, 30.11.23
Якісне інформування – це 80% успіху громади: у Володимирі посадовці вчилися ефективніше працювати з громадянами

У Володимирі відбувся тренінг «Місцеве самоврядування, орієнтоване на громадян». Посадовці та депутати вивчали інструменти для налагодження ефективного діалогу між громадянами та владою. Одним із головних завдань цього навчання було підвищити рівень громадської участі в громаді

У Нововолинську переселенці разом із постійними жителями громади началися бізнес-плануванню
Вт, 21.11.23
У Нововолинську переселенці разом із постійними жителями громади началися бізнес-плануванню

У Нововолинську відбувся тренінг з написання бізнес-планів. Бізнес-тренерка Ольга Іванків навчала переселенців і постійних жителів громади секретам початку власної справи

Релокація бізнесу можлива, – у Любешові працює Центр спортивної медицини з Бахмута
Вт, 31.10.23
Релокація бізнесу можлива, – у Любешові працює Центр спортивної медицини з Бахмута

Налагодити ефективну співпрацю з бізнесом - важливе завдання для органів місцевого самоврядування. Любешівська громада з цим завданням впоралась: Центр спортивної медицини не просто надає послуги на території громади і платить податки, а й допомагає формувати візію її майбутнього. Завдяки такій тісній співпраці та взаєморозумінню громада змінюється на краще

Як маленькими кроками робити великі справи, – досвід інтеграції ВПО в громадах Волині
Пн, 30.10.23
Як маленькими кроками робити великі справи, – досвід інтеграції ВПО в громадах Волині

Чотири команди з чотирьох громад впродовж майже чотирьох місяців працювали над допомогою в інтеграції переселенців. Робота тривала в рамках конкурсу малих ґрантів для команд із малих та середніх територіальних громад Волині, який проводили Київський Діалог спільно з громадською організацією «Волинський Інститут Права»

Ірина Гайдучик: “Мережування допомагає впливати, щоб владні рішення були ближчими до потреб тих, на кого вони спрямовані
Пн, 30.10.23
Ірина Гайдучик: “Мережування допомагає впливати, щоб владні рішення були ближчими до потреб тих, на кого вони спрямовані

Розмова з виконавчою директоркою Волинського Інституту Права, Іриною Гайдучик про важливість мережування громадського сектору та діяльність мережі UPLAN

Громада, яка змогла. Як у Мельниках створили ОСН і виграли від цього
Пн, 30.10.23
Громада, яка змогла. Як у Мельниках створили ОСН і виграли від цього

Село Мельники Шацької громади не мали старости і це не найкращим чином впливало на лобіювання інтересів жителів. Однак, активність жителів допомогла вирішити цю проблему. Створивши власний сільський комітет люди змогли налагодити якісну комунікацію з селищною радою

«Горохів Хаб» – простір якісних змін у громаді
Нд, 29.10.23
«Горохів Хаб» – простір якісних змін у громаді

Історія «Горохів Хабу» – це історія про те, як приміщення можна наповнити сенсами і зробити його центром змін у громаді

«Споріднене тепло»  об'єднує молодь Рожищенської громади
Сб, 28.10.23
«Споріднене тепло» об'єднує молодь Рожищенської громади

Як молодь у Рожищенській громаді ініціює зміни та допомагає об'єднувати активних жителів