Новини

«Демократія – це двосторонній процес»: підсумки стажування молоді в Боратинській громаді

Пн, 23.10.23

Для того, аби вимагати дій від влади, треба діяти і самому. В цьому переконана Руслана Лихолай із Боратинської громади, яка взяла участь у програмі стажування молоді, реалізованої за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Вона впевнена, що саме в ефективній взаємодії і полягає суть демократії.

"Владно-громадська взаємодія – це наш найбільший біль зараз в Україні, тому що іноді люди дуже криво розуміють поняття демократії. Демократія – це двосторонній процес. Справжнє народовладдя – це не тоді, коли ти сидиш на дивані, склавши руки. Ні, це так не працює. Це працює через представництво, інститут звернення. Тобто людина повинна брати участь у всіх процесах", – ділиться Руслана Лихолай.

 

Тож коли жінка побачила оголошення від Боратинської сільської ради про стажування молоді та можливість краще познайомитись із роботою органів місцевого самоврядування – подала заявку не вагаючись. Окрім Руслани, такі ж заявки подали ще 28 жителів громади. Начальниця відділу соціально-економічного розвитку Ольга Цуз зізнається, що зацікавленість молоді цим проєктом її приємно вразила. Однак, з-поміж охочих, конкурсна комісія відібрала лише чотирьох людей.

"Базою ми обрали відділ соціально-економічного розвитку, який я очолюю. Програма передбачала 10-денне стажування щонайменше 4 години в день. Тобто, молоді люди приходили і отримували щодня якісь тематичні завдання. Хоча стажування проходило в одному відділі, але ми їх намагалися вводити в курс комплексно, знайомити, як функціонують різні сфери", – розповідає Ольга Цуз.

Учасниця проєкту Руслана Лихолай пригадує, що була приємно вражена тим, наскільки працівники сільради комплексно підійшли до організації навчання. Стажування не обмежувалось просто розповідями, як працює сільська рада, і це точно не було схоже на типові практики для студентів, на які вони або не приходять, або просто перебирають папірці. Стажерам давали багато практичних завдань, які допомагали краще зрозуміти, як працює внутрішня кухня органів місцевого самоврядування. До прикладу, вони займалися підготовкою документації, допомагали готувати проєктні заявки, писали інформаційні матеріали для сайту.

На завершення учасники побували на сесії обласної ради, а також познайомились з головою Боратинської громади, Сергієм Яручиком. Набравшись достатньо досвіду й розуміння, стажери поставили голові громади актуальні питання щодо різних напрямків і проблем, які їх зацікавили. Голова громади каже – зустріч була корисною і для нього, адже завдяки таким бесідам влада має змогу подивитись на певні речі під новим кутом і краще зрозуміти потреби громадян.

"Такі програми дуже потрібні, адже це хороший шанс для молоді проявити себе, спробувати сили в місцевому самоврядуванні. Ба більше, такі ініціативи корисні і для посадовців – працюючи з молоддю, ми отримуємо зворотний зв’язок, генеруємо нові ідеї, це допомагає залишатися в тонусі. Приємно вражений думками, якими поділилися наші стажисти", – зазначив Сергій Яручик.

Для Руслани Лихолай стажування завершилось пропозицією працевлаштування. Побачивши зацікавленість, їй запропонували працювати у відділі соціально-економічного розвитку.

 

"Я поставилася до цього, як до шансу зробити свій внесок в розвиток і розбудову громади. Бо наш з Олею (керівницею відділу - ред.) відділ дуже вільно-творчий. Це відділ проєктів, відділ комунікацій, це та робота, яку можна побачити, помацати, порахувати. І це дуже круто, бо за минулий рік ми досягли суттєвих результатів, в тому числі фінансових, для нашої громади", – ділиться Руслана Лихолай.

Що ж до інших учасників, то з поля зору громада їх не випускає. Стажерів, а також тих конкурсантів, які подавались на конкурс, але не пройшли відбір, регулярно залучають до інших активностей та проектів. 

"Ми собі сформували пул активістів. Бо ж якщо люди подалися, означає, що вони активні, вмотивовані. Зараз, коли ми впроваджуємо інші проєкти, ми їх залучаємо, вони самі активно долучаються. Ми з ними на контакті. І оцей місток довіри та співпраці якраз сформувався завдяки програмі стажування", – підсумовує Ольга Цуз.

 

Тож впровадження подібних практик буде корисним як для влади, так і для жителів громади. З одного боку, це спосіб показати внутрішню кухню роботи селищних рад. А з іншого – це можливість для активних людей допомогти змінювати громаду. Нерідко низові ініціативи згасають, зустрівшись з бюрократією, але зрозумівши хто за які процеси відповідає, громадяни зможуть ефективніше доносити свою думку і впроваджувати зміни на краще. 

Цей матеріал створено ГО «Волинський Інститут Права» в рамках гранту «Вдосконалення урядування, орієнтованого на громадян, на Волині» та стало можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього проєкту/заходу/публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Новини

Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради
Ср, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі
Пт, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини
Ср, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»
Вт, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді».  Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах
Ср, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах
Пт, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво
Пн, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності
Пт, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.