Новини

Які екологічні проблеми турбують мешканців Голобської громади?

Вт, 10.11.20

Забруднення, води і повітря через роботу сільськогосподарських підприємств, зменшення рівня ґрунтових вод, не налагоджений вивіз сміття – це найактуальніші екологічні проблеми, які турбують мешканців Голобської громади. Саме про них вони найчастіше згадували під час обговорення актуальних місцевих проблем навколишнього середовища, що відбулося наприкінці жовтня у селищі Голоби та селах Радошин, Майдан, Поповичі.

Такі заходи були організовані Волинським Інститутом Права в рамках проєкту «Запровадження системної роботи Голобської територіальної громади у напрямі охорони довкілля».

Думаємо, що серед читачів цієї публікації точно знайдуться ті, які скажуть – Немає більш про що дійсно важливе поговорити? Але…

«Так склалося, що в Україні часто обговорюють  економічні, соціальні, політичні проблеми, а  питання екології лишаються на другому плані. Водночас, наша держава перебуває на грані екологічної катастрофи. Ми живемо на пороховій бочці. Якщо нічого не робити, то прийде час, коли ми не зможемо ні чистої води випити, ні  вдихнути свіжого повітря. Українці вмирають не від злиднів, а від хвороб, що на пряму пов’язано зі станом навколишнього середовища. Тому, бути осторонь екологічних проблем не можна», – зазначає експертка з питань екології, модератора вищезгаданих заходів Інна Войло.

Які ж екологічні проблеми турбують мешканців Голобської ОТГ? Насамперед учасники обговорень акцентували увагу на забрудненні повітря, води та ґрунтів, що пов’язано з використанням хімікатів  у сільському господарстві. За їх словами, коли відбувається обробка полів, то це впливає на якість повітря: дихати важко, люди страждають на алергію та загострення інших хвороб.

Чимало мешканців громади нарікало й на те, що постійно знижується рівень ґрунтових води: мілішають річки та колодязі, пересихають болота. Місцеві посадовці неодноразово вивчали це питання, щоб зрозуміти чи не впливають на таку ситуацію локальні фактори та прийшли до думки, що визначальним чинником є зміна кліматичних умов. Врешті-решт, рівень зниження ґрунтових вод є характерним для всієї Волині і не лише.

Учасники обговорень також згадували й про те, що на окремих територіях  ОТГ у теплу пору розростаються борщівник та амброзія. Контакт з цими рослинами може бути небезпечним для життя. Тому, на думку людей, потрібно приймати міри, щоб унеможливити проростання таких рослин.

Цікаво, що найбільша дискусія виникла щодо теми поводження із побутовими відходами. Зокрема, мова йшла і про стихійні сміттєзвалища; і про спалювання трави і листя (хоча з кожним роком все ж фіксується зменшення таких фактів); і про відсутність централізованого вивозу побутових відходів у більшості населених пунктів громади. Щодо останнього, то люди відмовляються платити за такі послуги, адже не хочуть витрачати свої кошти на це. Хоча ціна за вивіз побутових відходів у цій ОТГ досить низька.

«Як на мене, така ситуація пов’язана з відсутністю екологічної культури. Тобто, люди часто не розуміють чому вони повинні платити за вивіз сміття, адже набагато легше і дешевше просто спалити його. «Так робили наші дідусі і бабусі, наші батьки, так роблять наші сусіди. Для чого придумувати велосипед?» – пояснюють люди. Водночас мало хто знає і задумується про шкоду такого способу утилізації», – каже Інна Войло.

Зауважимо, що мешканці громади досить активно долучилися до обговорення  –багато запитували та щиро ділилися своїми думками. Але що далі? «Говорили, балакали – сіли та й заплакали?»

Ніт.

«Коли пацієнт звертається до лікаря з певними наріканнями, то він спершу вислуховує хворого, а згодом виписує протокол лікування. Ми працюємо за схожою схемою. Послухали, що турбує людей, а далі систематизуємо почуте в аналітичний звіт та невдовзі обговоримо його з мешканцями громади. Найактивніші з них, разом із місцевими посадовцями, увійдуть до складу робочої групи, яка напрацює конкретні рекомендації щодо вирішення тих чи інших еко проблем. Їх напрацювання будуть внесенні до чинної Стратегії розвитку Голобської ОТГ, що допоможе  в майбутньому точковіше працювати у напрямку охорони довкілля», – зазначає керівниця Волинського Інституту Права Ірина Гайдучик.

Проєкт «Запровадження системної роботи Голобської територіальної громади у напрямі охорони довкілля» реалізовується Волинським Інститутом Права за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках компоненту проекту EU4USosiet.

Новини

Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради
Ср, 20.11.24
Налагодити співпрацю з громадськістю. У Турійську відбувся тренінг для працівників селищної ради

Учасники тренінгу дізнались більше про рівні громадської участі, а також про те, як ефективно впроваджувати у громаді інструменти локальної демократії.

У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі
Пт, 11.10.24
У Турійську та Камені-Каширському відбулися діалогові зустрічі

Представники влади, активні жителі та молодь вчилися спільно вирішувати проблеми у громаді. А ще – багато говорили про владно-громадську співпрацю та те, як її можна покращити.

Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини
Ср, 02.10.24
Як бути актуальними і йти в ногу з часом? Ми поговорили про це з п'ятьма керівниками громадських організацій Волині і Рівненщини

П'ятеро наших грантерів поміркували над тим, яким чином громадські організації повинні шукати актуальні теми для роботи, як співпрацювати з владою навіть попри її недовіру та які теми для проєктів станом на 2024 рік є найбільш важливими та актуальними.

Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»
Вт, 24.09.24
Зберегти Україну і зберегти демократію. Про що говорили на форумі «Дії творять зміни»

Волинський Інститут Права організував міжрегіональний форум «Дії творять зміни» у Луцьку. Понад сто учасників, серед яких представники громадського сектору, влади та донорських структур говорили про роль інститутів громадянського суспільства у розвитку та відбудові України.

«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді».  Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах
Ср, 18.09.24
«Молодь відчула, що потрібна своїй громаді». Наші грантери проадвокували створення молодіжних рад у двох громадах

У рамках проєкту наші грантери, ГО «Центр суспільного розвитку та ініціатив», працювали над налагодженням продуктивної співпраці між владою та молоддю Цуманської та Шпанівської громад.

Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах
Пт, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво
Пн, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності
Пт, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.