Новини

Як в Голобах борються з поліетиленом

Вт, 23.11.21

Чотири дні  «Школи адвокації та партисипації», понад 25 її учасників, конкурс міні грантів, п’ять команд-переможниць і стільки ж реалізованих ідей – така коротка статистика проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах». Ця ініціатива на Волині реалізовувалася у червні – листопаді цього року в рамках українсько-німецької програми «Київський Діалог». Водночас, важлива не кількість, а і якість. Саме тому, ми вирішили написати серію публікацій про п’ять історій успіху цього проєкту. І першою такою ластівкою стає команда з Голоб.

Тема, яку команда посадовців та активістів з цієї громади обрали для роботи –екологія. Такий вибір зумовлений тим, що над вирішення проблем довкілля тут працюють системно і не перший рік. Раніше в Голобах вже були організовані екологічні майстер-класи для вчителів, щоб вони могли отримані знання в ігровій формі донести до своїх учнів; відбувалися заходи, під час яких вимірювалася кількість нітратів в овочах та фруктах; облаштовано еко-сквер;  напрацьовані та  затверджені зміни до Стратегії розвитку громади на 2016 - 2026 роки у сфері охорони довкілля.

«Якщо з темою нам все було зрозуміло, то з самою ідеєю було складніше. Спочатку ми ставили перед собою дуже глобальні цілі і не могли зрозуміти, як їх ефективно досягнути. Завдяки «Школі адвокації та партисипації», яку організував Волинський Інститут Права в рамках проєкту «Київського Діалогу», ми навчилися краще розуміти суть проблеми і дробити її на менші проблемки. Значна частка сміття, яке продукується, – поліетилен. Щоб зменшити його використання, ми вирішили мотивувати людей більше використовувати еко-торбинки. Раді, що наша ідея була підтримана», – розповідає представник  ГО «Центр сімейної культури» Ніфонт Омельчук.

Щоб досягнути поставленої цілі, було придбано швейну машинку, оголошено серед мешканців громади про збір матеріалу (тканина, вживаний одяг, використані штори чи скатертини) та організовано майстер-класи для дітей і дорослих з пошиття еко-торбинок. Також в Голобах відбувся тренінг для підприємців, під час якого йшлося про особливості закону, що забороняє продаж пластикових пакетів з 2022-го року, та про правила благоустрою, затверджені в цій територіальній громаді. Фінальним публічним заходом ініціатив голобської команди була ярмарка «Дай друге життя речам».

«Ми хотіли показати всім зацікавленим, що пластик, поліетилен,  вживаний одяг чи інші матеріали, які викидають на смітник, можна використовувати й по-іншому. Екоторбини, килимки, предмети для дизайну, сувеніри – ось таким може бути друге життя багатьох речей. Важливо лише захотіти цього і не лінуватися», – зазначає проєктна менеджерка Голобської селищної ради Юлія Франчук.

Участь у всіх згаданих заходах брало чимало мешканців громади. За рахунок чого вдалося цього досягнути?

«Все це з трьох причин. По-перше, залученість до проєкту місцевих лідерів думок: вчителі, директори шкіл, священик, посадовці. По-друге, хороше інформування. А по-третє, системна робота в цьому напрямку. Тема на слуху і з кожним еко-заходом стає все більше людей, яким не байдужі проблеми довкілля», – вважає Ірина Гайдучик, керівниця Волинського Інституту Права, що став партнером в реалізації проєкту «Київського Діалогу» в нашій області.

Найважливіший ефект від ініціативи голобської команди, що еко-торбинки поступово таки витісняють поліетилен. Зокрема, вони стають модними в користуванні, а  в магазинах зріс їх асортимент.

Активісти та посадовці громади не збираються зупинятися на досягнутому. Придбану в рамках проєкту швейну машинку й надалі будуть використовувати для пошиття еко-торбинок. Допомагатимуть у цьому швачки-волонтерки та школярі. Куди все це будуть дівати? Частину хочуть дарувати місцевим мешканцям, а решту продавати. Тим паче місцеві підприємці вже зацікавилися купівлею такої продукції.

Довідково:

Реалізація цієї ініціативи у Голобській громаді відбуласяя в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» у партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Проєкт має на меті посилити адвокаційну спроможність громадських ініціатив у Полтавській, Запорізькій, Вінницькій, Тернопільській та Волинській областях шляхом проведення тренінгів, отримання досвіду проєктного менеджменту, доступу до мереж і експертизи, а також обміну кращими практиками з інших регіонів і країн.

Новини

Про маленькі кроки Шацької громади для досягнення великої мети
Пт, 03.12.21
Про маленькі кроки Шацької громади для досягнення великої мети

У вересні - жовтні в Шацькій громаді було реалізовано проєкт «Відсортуй сміття – подаруй майбуття»

Як у Ківерцівській громаді напрацьовували Програму безпеки дорожнього руху
Чт, 02.12.21
Як у Ківерцівській громаді напрацьовували Програму безпеки дорожнього руху

Про проєкт «Дорога безпечного життя»

Чому Годомичі стали центром сортування сміття Колківської громади?
Ср, 01.12.21
Чому Годомичі стали центром сортування сміття Колківської громади?

Про реалізацію проєкту «Живи відповідально – сортуй сміття»

Як привернути увагу молоді? Торчинський досвід
Ср, 24.11.21
Як привернути увагу молоді? Торчинський досвід

Про проєкт «Профорієнтаційний кемпінг OPEN YOURSELF – ВІДКРИЙ СЕБЕ» у Торчинській громаді

Як в Голобах борються з поліетиленом
Вт, 23.11.21
Як в Голобах борються з поліетиленом

Про історію успіху охорони довкілля в Голобскій громади

У Смідинській громаді взялися за системне вирішення еко-проблем
Пн, 22.11.21
У Смідинській громаді взялися за системне вирішення еко-проблем

У Смідині напрацьовую зміни до Стратегії розвитку громади

Як волинські депутати та посадовці стали кращою версією себе
Пн, 15.11.21
Як волинські депутати та посадовці стали кращою версією себе

В Любешівській та Рожищенській громадах відбулися тренінги про взаємодія з населенням

В Любешівській громаді напрацьовують важливий для розвитку освіти документ
Пт, 12.11.21
В Любешівській громаді напрацьовують важливий для розвитку освіти документ

У жовтні розпочалася робота над Планом розвитку системи освіти Любешівської територіальної громади (ТГ) на 2022 – 2025 роки.