Новини

Як в Голобах борються з поліетиленом

Вт, 23.11.21

Чотири дні  «Школи адвокації та партисипації», понад 25 її учасників, конкурс міні грантів, п’ять команд-переможниць і стільки ж реалізованих ідей – така коротка статистика проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах». Ця ініціатива на Волині реалізовувалася у червні – листопаді цього року в рамках українсько-німецької програми «Київський Діалог». Водночас, важлива не кількість, а і якість. Саме тому, ми вирішили написати серію публікацій про п’ять історій успіху цього проєкту. І першою такою ластівкою стає команда з Голоб.

Тема, яку команда посадовців та активістів з цієї громади обрали для роботи –екологія. Такий вибір зумовлений тим, що над вирішення проблем довкілля тут працюють системно і не перший рік. Раніше в Голобах вже були організовані екологічні майстер-класи для вчителів, щоб вони могли отримані знання в ігровій формі донести до своїх учнів; відбувалися заходи, під час яких вимірювалася кількість нітратів в овочах та фруктах; облаштовано еко-сквер;  напрацьовані та  затверджені зміни до Стратегії розвитку громади на 2016 - 2026 роки у сфері охорони довкілля.

«Якщо з темою нам все було зрозуміло, то з самою ідеєю було складніше. Спочатку ми ставили перед собою дуже глобальні цілі і не могли зрозуміти, як їх ефективно досягнути. Завдяки «Школі адвокації та партисипації», яку організував Волинський Інститут Права в рамках проєкту «Київського Діалогу», ми навчилися краще розуміти суть проблеми і дробити її на менші проблемки. Значна частка сміття, яке продукується, – поліетилен. Щоб зменшити його використання, ми вирішили мотивувати людей більше використовувати еко-торбинки. Раді, що наша ідея була підтримана», – розповідає представник  ГО «Центр сімейної культури» Ніфонт Омельчук.

Щоб досягнути поставленої цілі, було придбано швейну машинку, оголошено серед мешканців громади про збір матеріалу (тканина, вживаний одяг, використані штори чи скатертини) та організовано майстер-класи для дітей і дорослих з пошиття еко-торбинок. Також в Голобах відбувся тренінг для підприємців, під час якого йшлося про особливості закону, що забороняє продаж пластикових пакетів з 2022-го року, та про правила благоустрою, затверджені в цій територіальній громаді. Фінальним публічним заходом ініціатив голобської команди була ярмарка «Дай друге життя речам».

«Ми хотіли показати всім зацікавленим, що пластик, поліетилен,  вживаний одяг чи інші матеріали, які викидають на смітник, можна використовувати й по-іншому. Екоторбини, килимки, предмети для дизайну, сувеніри – ось таким може бути друге життя багатьох речей. Важливо лише захотіти цього і не лінуватися», – зазначає проєктна менеджерка Голобської селищної ради Юлія Франчук.

Участь у всіх згаданих заходах брало чимало мешканців громади. За рахунок чого вдалося цього досягнути?

«Все це з трьох причин. По-перше, залученість до проєкту місцевих лідерів думок: вчителі, директори шкіл, священик, посадовці. По-друге, хороше інформування. А по-третє, системна робота в цьому напрямку. Тема на слуху і з кожним еко-заходом стає все більше людей, яким не байдужі проблеми довкілля», – вважає Ірина Гайдучик, керівниця Волинського Інституту Права, що став партнером в реалізації проєкту «Київського Діалогу» в нашій області.

Найважливіший ефект від ініціативи голобської команди, що еко-торбинки поступово таки витісняють поліетилен. Зокрема, вони стають модними в користуванні, а  в магазинах зріс їх асортимент.

Активісти та посадовці громади не збираються зупинятися на досягнутому. Придбану в рамках проєкту швейну машинку й надалі будуть використовувати для пошиття еко-торбинок. Допомагатимуть у цьому швачки-волонтерки та школярі. Куди все це будуть дівати? Частину хочуть дарувати місцевим мешканцям, а решту продавати. Тим паче місцеві підприємці вже зацікавилися купівлею такої продукції.

Довідково:

Реалізація цієї ініціативи у Голобській громаді відбуласяя в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» у партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Проєкт має на меті посилити адвокаційну спроможність громадських ініціатив у Полтавській, Запорізькій, Вінницькій, Тернопільській та Волинській областях шляхом проведення тренінгів, отримання досвіду проєктного менеджменту, доступу до мереж і експертизи, а також обміну кращими практиками з інших регіонів і країн.

Новини

Як волинські громади планують розвиток освіти?
Чт, 26.05.22
Як волинські громади планують розвиток освіти?

Планувати будь-що в умовах війни часто видається не просто складно, а й неможливо. Водночас, жити одним днем – не варіант.

Нововолинськ поділився своїм досвідом у роботі з переселенцями
Ср, 25.05.22
Нововолинськ поділився своїм досвідом у роботі з переселенцями

В п’ятницю, 21 травня, для обміну досвідом до Нововолинська завітали представники Смідинської громади

То що ж це за збори були у Мельниках?
Нд, 22.05.22
То що ж це за збори були у Мельниках?

Минув уже тиждень, а в Мельниках (Шацька громада) ще й досі говорять про збори, що відбулися 15 травня

Волинські активісти вдосконалили свої знання з цифрових технологій
Вт, 17.05.22
Волинські активісти вдосконалили свої знання з цифрових технологій

У Луцьку відбувся тренінг з цифрових технологій та онлайн-інструментів

Волинські НГО реалізують 5 проєктів для подолання нових суспільних викликів
Чт, 05.05.22
Волинські НГО реалізують 5 проєктів для подолання нових суспільних викликів

На початку лютого цього року п’ять громадських організацій отримали кошти на реалізацію своїх ідей.

Переселенцям  у Нововолинську та Смідині допоможуть облаштувати кращі умови для життя
Пт, 29.04.22
Переселенцям у Нововолинську та Смідині допоможуть облаштувати кращі умови для життя

З моменту повномасштабного вторгнення росії, Волинь прийняла понад 50 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

Як самоорганізація допомагає розвивати Україну?
Чт, 28.04.22
Як самоорганізація допомагає розвивати Україну?

Щоб вирішувати актуальні проблеми своєї громади і тим самим розвивати її, не обов’язково бути чиновником чи депутатом. Як цього досягнути?

Жителям Смідинської громади розповіли, як утилізовувати сміття з користю
Ср, 13.04.22
Жителям Смідинської громади розповіли, як утилізовувати сміття з користю

Як зробити скошену траву, кавову гущу, листя, тирсу, недоїдки та інші відходи корисними для навколишнього середовища?