Новини

«Відчувати, що ти не один». Як у Торчинській громаді підтримують військовослужбовців та їхні родини

Ср, 28.08.24

Команда Волинського Інституту Права послідовно та системно працює над тим, аби популяризувати адвокацію та вчити її тонкощам інші громадські організації. Саме тому ми другий рік поспіль оголошували конкурс малих адвокаційних грантів, завдяки яким локальні громадські організації могли отримати фінансування на проведення адвокаційних кампаній. 

Цьогоріч однією з переможців у цьому конкурсі стала громадська організація з Торчина «Чарівне янголятко». ГО вирішила провести кампанію, націлену на підтримку військовослужбовців та їхніх родин. Тема вкрай актуальна, адже наразі у громаді є понад 300 військових. Їхні дружини, матері, діти – усі вони потребують особливої уваги та підтримки.

Яким чином громадська організація взялася вирішувати ці питання на рівні громади, читайте у нашій статті.

Для того, аби успішно розпочати реалізацію адвокаційного проєкту, треба мати декілька умов: чіткий запит від аудиторії і розуміння, що ваш проєкт на часі, а також налагоджену співпрацю з місцевою владою. У Торчинській громаді ці дві умови були вже на старті.

«Ми розпочали проєкт із того, що пішли до голови громади і обговорили з ним питання підтримки родин військовослужбовців. Від голови отримали запевнення у сприянні, – ділиться керівниця ГО «Чарівне янголятко» Алла Ревуцька. – Тоді ми почали працювати з фокус-групами, на які запросили людей, щоб послухати їхні ідеї. Окрім цього, щоб охопити ширше коло нашої аудиторії, ми запустили онлайн-анкетування».

Завдяки фокус-групам вдалося сформувати чіткий перелік запитів від родин військовослужбовців. Відштовхуючись від цього переліку, грантери розпочали реалізовувати заходи. Одним з головних запитів була психологічна підтримка. Тож для дружин військовослужбовців організувати тренінг з психологинею.

«Це було важливим етапом для дружин. Усі учасниці відкрились і розповіли про свої проблеми. Саме тоді багато хто висловив запит про те, аби створити групу по принципу «рівний рівному», бо найкраще зрозуміти одне одного можуть люди, які опинились у аналогічній ситуації», – зазначає Алла Ревуцька.

На пропозицію одразу відгукнулись. Відтак у одному з месенджерів створили чат, який не лише допомагає налагодити контакти між родинами військовослужбовців, а й служить джерелом інформування про важливі нововведення, можливості та соцдопомогу.

«Коли чоловік, син, брат чи батько на війні, це дуже боляче. Можна закритись у собі, багато хто перестає виходити на контакт. Але після того, як ми говоримо з тими, хто переживає подібний досвід, завжди стає легше. Треба обов’язково спілкуватись, це допомагає», – відзначає Оксана Мельничук, дружина ветерана.

Паралельно вирішили працювати з селищною радою. Для працівників організували тренінг з комунікацій, на якому чітко проговорили, як вибудувати комфортне спілкування з військовими та членами їхніх родин.

«Не все полягає лише у пільгах та виплатах. Ми повинні й морально підтримувати людей, які приходять до нас, максимально консультувати, запрошувати на заходи», – зауважує в.о. начальника відділу соціальної та ветеранської політики Торчинської громади Валентина Шабатовська.

Паралельно грантери розробили програму підтримки військовослужбовців та їхніх родин. Вона розрахована на 2025-2026 роки і передбачає фінансування 4 млн грн. Члени родин військовослужбовців безпосередньо були залучені до роботи над програмою та пропонували свої ідеї. Таким чином, вдалося напрацювати дієвий документ.

«У мене була пропозиція під час розробки програми, щоб людині, яку мобілізують, видавали фінансову підтримку, – зазначає Оксана Мельничук. – Ми зійшлися на сумі в 5 тисяч грн. Для мене це не про фінансову підтримку, а про те, що громада знає, що ти є, і що громада про тебе турбується».

Наприкінці травня на сесії Торчинської селищної ради програму було прийнято. Алла Ревуцька відзначає – зі сторони місцевого самоврядування бачила лише сприяння у роботі.

«Співпраця з селищною радою була продуктивна. ОМС розуміють, що ці програми зараз на часі. Це пріоритет номер один. У селищної ради була соціальна програма, але туди були включені різні вразливі категорії населення, вона була загальна. ОМС не любить приймати багато програм, але у цьому випадку погодилась, бо час диктує свої умови», – відзначає Алла Ревуцька.

Ще одним важливих блоком заходів були творчі події для дітей військовослужбовців. Для них провели три майстер-класи з глинотерапії. Заключним заходом стала мистецька акція для дітей, під час якої вони розмалювали паркан у центрі селища в патріотичних кольорах. Для дітей такі заходи – це спосіб і цікаво провести час, і емоційно розвантажитись.

 

Усі ці заходи мали на меті, аби учасники та учасниці відчули: у громаді про них пам’ятають та турбуються. 

«Підтримка надзвичайно потрібна. Завдяки їй ти відчуваєш, що ти не один, ти можеш до когось звернутись і тебе підтримають», – підсумовує Оксана Мельничук.

***

Проведення заходів, консультацій, навчань  – це низка важливих та потрібних кроків, завдяки яким питання опіки сім’ями військових у Торчинській громаді вийшло на новий рівень. А завдяки тому, що ГО проадвокувала прийняття програми, є впевненість, що ці заходи будуть послідовними і тема залишатиметься пріоритетною для селищної ради.

Маємо надію, що інші громади візьмуть до уваги досвід Торчинської громади, адже тема, над якою працювали наші грантери, вкрай актуальна та важлива.

Підписуйтесь на наші соцмережі:

Facebook: https://www.facebook.com/VolynskyyInstytutPrava

Instagram:

https://www.instagram.com/vol.vip/

Telegram:

https://t.me/VIPLutsk

Новини

Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах
Пт, 13.09.24
Проєкт «Жінки лідерки». Як на Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Наші грантери, ГО «Молодіжний простір “Тандем”», проводили навчання та тренінги для жінок-лідерок у чотирьох громадах Волині. За підсумками цих тренінгів були створені Координаційні ради з гендерних питань.

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво
Пн, 09.09.24
Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Наші грантери, ГО «Агенція регіонального розвитку Прибужжя», проадвокували прийняття оновленої Програму підтримки бізнесу, яка повинна стати опорою у розбудові соцпідприємництва в Нововолинській громаді.

Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності
Пт, 06.09.24
Рівні права для жінок та чоловіків. Як у Здолбунові працюють над темою гендерної рівності

Завдяки адвокаційному гранту ГО «Жінки в громаді» провела ряд заходів у Здолбунівській громаді на тему гендерної рівності, а також проадвокатувала створення Координаційної ради з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

«Відчувати, що ти не один». Як у Торчинській громаді підтримують військовослужбовців та їхні родини
Ср, 28.08.24
«Відчувати, що ти не один». Як у Торчинській громаді підтримують військовослужбовців та їхні родини

Завдяки ефективній адвокаційній кампанії, проведеній ГО «Чарівне янголятко», у громаді організували низку заходів для родин військовослужбовців, а також ініціювали прийняття програми підтримки військових та їхніх родин на 2025 та 2026 роки.

У Турійську та Камені-Каширському провели фокус-групові дослідження
Пн, 19.08.24
У Турійську та Камені-Каширському провели фокус-групові дослідження

Волинський Інститут Права досліджує думку жителів щодо стану владно-громадської співпраці у громадах.

Центр громадських консультацій у Локачах допомагає налагоджувати владно-громадський діалог
Ср, 07.08.24
Центр громадських консультацій у Локачах допомагає налагоджувати владно-громадський діалог

Центр громадських консультацій та комунікацій – це простір, де влада та жителі можуть зустрітись на рівних та обговорити важливі для громади проблеми. Такі зустрічі покращують діалог та сприяють налагодженню якісної владно-громадської співпраці.

Перші результати впровадження шкільного бюджету у Зимнівській громаді
Пн, 05.08.24
Перші результати впровадження шкільного бюджету у Зимнівській громаді

Під час реалізації проєкту учні пройшли низку тренінгів з написання проєктних заявок та навчились проводити інформаційні кампанії. А сільська рада, побачивши зацікавлення учнів роботою місцевого самоврядування, вирішила проводити у громаді дні молоді.

«Говорити чесно і правдиво». У Рожищенській громаді працюють над покращенням владно-громадського діалогу
Чт, 01.08.24
«Говорити чесно і правдиво». У Рожищенській громаді працюють над покращенням владно-громадського діалогу

Завдяки проєкту у представників органів місцевого самоврядування з’явилось розуміння, що комунікувати з жителями треба постійно. Тож у міськраді вже почали працювати над новою комунікаційною стратегією.