Новини

«Не треба робити людині добро, коли воно їй не треба», – бізнес-тренерка Ольга Іванків про нюанси звітності по гумдопомозі

Пт, 17.02.23

Дуже добре, коли на кожному із напрямків роботи є свій працівник. Хтось займається фандрейзингом, хтось логістикою, а хтось бухгалтерією. Однак інколи ані громадські організації, ані благодійні фонди не можуть дозволити собі таку розкіш і людям доводиться розбиратися в усьому – ставати такими собі «професійними дилетантами». Чому дилетантами? Бо навряд можливо досконало осягнути усі сфери роботи громадського сектору. Тож, доводиться на щось «підзабивати» і зазвичай жертвують юристами та бухгалтерами на користь основної діяльності. Однак, це може вилізти боком і боляче вдарити по кишені бо ж, як ми знаємо, скупий платить двічі.

 

 

Як мінімізувати ризики на цьому полі та розібратися в податкових і фінансових звітах – про це 15 лютого розповідала професійна бізнес-тренерка Ольга Іванків учасникам тренінгу, організованому Волинським Інститутом Права за підтримки ПРООН.

 

 

Перш за все, експертка радить вже на стадії планування нового проєкту закладати в кошторис послуги бухгалтера. Не варто на це шкодувати ресурсів. Існує неймовірна купа нюансів, які можуть в подальшому зіграти злий жарт. До прикладу, якщо ваша організація займається гуманітарною допомогою, надсилає автівки на фронт чи видає продуктові набори для внутрішньо переміщених осіб і не веде облік, немає акту прийому, передачі чи списання, немає письмового запиту на цю допомогу, то це може обернутися втратою статусу неприбутковості, що в подальшому влетить в копієчку. А в гіршому разі – вас можуть звинуватити в нецільовому використанні гуманітарної допомоги і за це вже загрожує тісне спілкування з СБУ та кримінальна відповідальність. Тож, як бачимо, навіть благі наміри потрібно втілювати за правилами (Податковим Кодексом).

 

 

«Благодійні фонди та громадські організації нині часто стикаються із тим, що отримувачі з тих чи інших причин не хочуть писати запит на допомогу. В такому разі слід пам'ятати, що відповідальність за нецільове використання лежить на вас. Не треба робити людині добро, коли воно їй не треба», – поділилася власним досвідом тренерка.

Навіть попри війну і те, що організація може займатися благим ділом, каже Ольга Іванків, ви повинні мати всі облікові документи, щоб показати, як  розпорядилися тією чи іншою допомогою.

 

 

Часто буває так, що через величезний потік людей немає можливості отримати ідентифікаційні дані бенефіціарів (осіб, яким роздають гумдопомогу). У такому разі потрібно написати звіт і зазначити, що ідентифікувати отримувачів не було змоги. Та цей звіт повинен бути. Окрім того, керівник організації повинен видати наказ про роздачу гумдопомоги, в якому чітко описати, що, де і скільки роздали.

 

 

Однак, не все так страшно, ділиться своїми враженнями після тренінгу засновниця благодійного фонду «Рожева Душа» Анастасія Рудик: «Йшла сюди з питаннями по звітності благодійних фондів, бо незабаром подаватиму свій перший звіт. Сьогодні для мене відкриттям на тренінгу було те, що штрафи за дрібні помилки – не такі і страшні. Тим паче, що в подальшому ці помилки можна буде виправити».

 

 

Чимало відкриттів для себе на тренінгу зробила і Наталія Прокопук, представниця ГО «Генерація змін»: «Дуже корисно було тому, що зараз якраз на часі подавати звіт і для себе знайти ті відповіді, як правильно це зробити. Зрозуміла, що для того, щоб себе убезпечити, треба чимбільше зробити папірців і документації. Все, що давалося і приймалося на обліку повинно бути підтверджене, навіть якшо це благодійна допомога від звичайних людей. Краще мати якийсь папірець, аніж потім мати з цим проблеми».

Тренінг організований Громадською спілкою «Мережа хабів громадянського суспільства України» у рамках проєкту ПРООН «ЄС за діалог: зміцнення стійкості України  для реагування на нагальні потреби центральної і місцевої влади, а також населення, що постраждало внаслідок війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).

 

 

Новини

Ідеї та рішення – результат проєкту «Супровід розвитку територіальних громад в умовах викликів спричинених війною»
Пт, 24.03.23
Ідеї та рішення – результат проєкту «Супровід розвитку територіальних громад в умовах викликів спричинених війною»

Результат комплексних проєктів, які допомагають громадянам і громадам долати ті виклики, з якими ми усі зіткнулися внаслідок повномасштабного російського вторгнення.

На Волині працюють над програмою соціальної інтеграції внутрішньо переміщених осіб
Вт, 21.03.23
На Волині працюють над програмою соціальної інтеграції внутрішньо переміщених осіб

У Литовезькій громаді провели фокус-групи для внутрішньо переміщених осіб і представників місцевої влади, щоб створити програму соціальної адаптації ВПО

ВІП передав благодійну допомогу для переселенців у Володимирі
Пт, 17.03.23
ВІП передав благодійну допомогу для переселенців у Володимирі

В межах програми допомоги внутрішньо переміщеним особам Волинський Інститут Права передав гуманітарну допомогу шелтеру в Володимирі

Як наші юристи допомогли переселенцю отримати пенсію
Чт, 16.03.23
Як наші юристи допомогли переселенцю отримати пенсію

Безоплатна юридична допомога внутрішньо переміщеному чоловіку з інвалідністю

Благодійники передали гуманітарну допомогу для переселенців,  які мешкають у Рожищенській громаді
Чт, 16.03.23
Благодійники передали гуманітарну допомогу для переселенців, які мешкають у Рожищенській громаді

Побутова техніка, ковдри, пледи, подушки, постіль, побутова хімія та гігієнічні набори — все це передав Волинський Інститут Права для ВПО, які мешкають у Рожищенській громаді.

Менторинг, як спосіб розвивати громадський сектор
Ср, 15.03.23
Менторинг, як спосіб розвивати громадський сектор

Волинський Інститут Права обрав три організації для того аби допомогти їхньому розвитку. За кожною із них закріпили професійного ментора, який допомагає втілити задумані ідеї в життя.

ВПО Горохівської громади отримали гуманітарну допомогу від Волинського Інституту Права
Вт, 14.03.23
ВПО Горохівської громади отримали гуманітарну допомогу від Волинського Інституту Права

Гуманітарної допомоги на понад 160 тисяч гривень передав Волинський Інститут Права для внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Горохівській громаді

“Кращого місця ніж тут у нас навряд вже буде”. Історія переселенки, яка оселилася на Волині
Пн, 13.03.23
“Кращого місця ніж тут у нас навряд вже буде”. Історія переселенки, яка оселилася на Волині

Історія 67-річної переселенки з Авдіївки, якій через війну довелося залишити все, що мала і переїхати з родиною на Волинь.